Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Nowa rezydentka SAR w Willi Decjusza 30.11.2023

Powitaliśmy w Krakowie dr Marynę Szodę - nową rezydentkę programu Scholars at Risk.
Portrtet kobiety stojacej na schodach, z ręka opratą o ich drewnianą balustradę Fot. Beata Zawrzel
Dr Maryna Szoda – kolejna stypendystka SAR gości w Krakowie.

Witamy w Krakowie kolejną rezydentkę programu Scholar at Risk (SAR), pochodzącą z Białorusi dr Marynę Szodę - badaczkę, specjalizującą się filologii białoruskiej i kulturoznawstwie oraz w tłumaczeniach literackich.

Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim realizują Program Rezydencji SAR w ramach międzynarodowej sieci Scholar at Risk. Narażonemu na prześladowanie i represje akademikowi, IKWD oferuje bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne połączone z różnorodnymi działaniami na rzecz zaangażowania naukowców akademickich w życie krakowskiej społeczności akademickiej i promocji ich działalności naukowo-badawczej w Polsce.

Pobyt stypendialny nowej rezydentki w Krakowie potrwa do lutego 2024 r. W tym czasie dr Maryna Szoda, dzięki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, będzie kontynuować swoją pracę naukową oraz nawiąże współpracę z innymi badaczami, nie tylko z krakowskiego środowiska uniwersyteckiego, ale również międzynarodowego. Podczas trwającego semestru akademickiego, dr Szoda poprowadzi konsultacje i wykłady z zakresu mitologizacji i mito-poezji w literaturze, semiotyki kultury, białoruskiej literatury w europejskich kontekstach kulturowych, oraz przekładoznawstwa i przekładu literackiego. 

Wolność akademicka stanowi nie tylko rdzeń idei uniwersytetu, ale także demokratycznych społeczeństw. Reżimy autorytarne często uważają naukowców za główne wyzwanie dla swojej władzy.  Kiedy naukowcy są zagrożeni z powodu dyskryminacji, prześladowań lub przemocy, zagrożone jest nie tylko indywidualne życie i kariery, ale także przyszłość uniwersytetu jako globalnej społeczności poszukującej prawdy, opartej na otwartej debacie naukowej, która jest napędzana przez różnorodność pomysłów, ludzi i perspektyw. Ogromnie się cieszę, że możemy powitać na naszym uniwersytecie naszą koleżankę z Mińska - mówi prof. Beata Kowalska, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich (przedstawicielka UJ w SAR)

Willa Decjusza od ponad 20 lat nieprzerwanie oferuje możliwość prowadzenia pracy literackiej, a od 2018 r. także naukowej, wybitym twórcom, którzy wyjeżdżając z miejsca swojego pochodzenia, kontynuują swoją pracę za granicą, często - na uchodźstwie. Prace, które powstają w czasie tych stypendiów są ważne z punku widzenia rozwoju nauki, wzmacniania wartości demokratycznych, podtrzymywania tożsamości narodowych oraz kształtowania stosunków międzynarodowych. Cieszymy się z możliwości kontynuacji współpracy z siecią SAR, Uniwersytetem Jagiellońskim  i nasza gościną p. Maryną Szodą. - dr hab. Dominika Kasprowicz, prof. UJ, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza.
fotografia z góry przedstawiająca kobietę stojącą na schodach i patrzącą w górę w obiektyw Fot. Beata Zawrzel

Maryna Szoda

Urodziła się w 1973 r. (m. Prużany, Bialoruś). Ukończyła studia filologiczne na Białoruskim Uniwersytecie w Mińsku. Obroniła pracę doktorską pt. Mit i mitotwórczość w systemie twórczym Williama Butlera Yeatsa.
Od 2000 do 2021 roku pracowała w katedrze Kulturoznawstwa Wydziału Studiów Społeczno-Kulturowych na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym. Na przełomie 2022/23 roku pracowała jako profesor wizytujący na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie. W latach 2012-2016 r. uczestniczyła w spotkaniach i warsztatach Międzynarodowego Seminarium Translatorskiego „Tłumacze bez Granic”.

Została wyróżniona Nagrodą internetowego czasopisma „Prajdziświet” za przekład powieści „Weiser Dawidek” Pawła Huellego (2014). Tłumaczy z polskiego i ukraińskiego. Przełożyła m. in. książki: Jarosława Iwaszkiewicza Matka Joanna od Aniołów, Pawła Huellego Weiser Dawidek, Mercedes-Benz, Sławomira Mrożka Opowiadania, Olgi Tokarczuk Prawiek i inne czasy, Prowadź swój plug przez kości umarłych, Czesława Miłosza Rodzinna Europa, Janusza Korczaka Kajtuś czarodziej, A. Burzyńskiej, M.P. Markowskiego Teorie literatury XX wieku etc.
Jej zainteresowania naukowe to: teoria i historia mitu, historia literatury białoruskiej w kontekście kultury światowej, przekładoznawstwo.
Mieszka w Mińsku.

Sieć Scholars at Risk (SAR)

Międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy w instytucjach partnerskich SAR zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademiczkom i akademikom, świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz więzionych czy represjonowanych badaczy i badaczek, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie. Każdego roku SAR zapewnia schronienie i pomoc ponad 300 zagrożonym naukowcom na całym świecie. W sieci działa 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach. Uniwersytet Jagielloński i Willa Decjusza dołączyły do sieci jako pierwsze organizacje w Polsce.

Więcej o SAR:
https://willadecjusza.pl/rezydencja-sieci-scholars-at-risk-sar
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej