pl
A A A

Majówka w Willi Decjusza 27.04.2022

Zapraszamy 1 maja do zwiedzania Willi i na spotkanie poetyckie.
fotografia: fragment fasady Willi Decjusza z widocznymi loggiami na I i II piętrze

Zwiedzanie Will Decjusza

W niedzielę 1 maja zapraszamy do Willi Decjusza o godz. 15.00 na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem.

W czasie wędrówki po zabytkowych komnatach renesansowego pałacu, zwiedzający poznają fascynującą historię Willi, której początki sięgają XVI wieku o okresu panowania Zygmunta Starego.Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. W Holu Głównym Willi Decjusza prezentowane są cztery grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze Willi prezentowane są obrazy krakowskiej artystki - Beaty Zuby. Ciekawostkę architektoniczną Willi stanowi loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.

W maju Willa Decjusza jest udostępniana dla zwiedzających w następujących terminach:
we wtorki od 10.00 do 18.00,
środy (z wyjątkiem 3 maja) i czwartki od 10.00 do 16.00
oraz w niedzielę w dniu 29 maja od 11.00 do 18.00
Ostatnie wejście odbywa się najpóźniej 45 minut przed zamknięciem.

Cennik biletów:
1)           Bilet normalny - 10 zł
2)           Bilet ulgowy - 8 zł
3)           Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + min. 2 dzieci do wieku 16 lat lub 1 osoba dorosła + min. 3 dzieci do 16 roku życia) - 25 zł

Bilety do nabycia w Willi Decjusza (płatność gotówką).

Dni i godziny zwiedzania Wystawy w Willi Decjusza mogą ulec zmianie. Zmiany terminów zwiedzania będą każdorazowo zamieszczane na stronie internetowej IKWD, www.willadecjusza.pl

Spotkanie poetyckie

gdzie byłem przez ostatnie 15 lat / krzyczałem | poeta w czterech językach

1 maja o godz. 17.00 do zapraszamy do Willi Decjusza na spotkanie z białoruskim poetą Dmitrijem Strocewem i jego tłumaczami. Dmitrij Strocew zaprezentuje swoje wiersze, napisane w ciągu ostatnich 15 lat i poświęcone rosyjskiej wojnie w Gruzji i Ukrainie oraz białoruskim protestom w 2020 roku.

W spotkaniu wezmą udział także: 

Joanna Bernatowicz - polonistka, kulturoznawczyni, tłumaczka z białoruskiego i rosyjskiego, wiceprezeska Towarzystwa Białoruskiego w Krakowie. Tłumaczyła wiersze Dmitrija Strocewa na język polski. 

Natalia Belczenko – ukraińska poetka i tłumaczka, członkini PEN Clubu Ukrainy, stypendystka programu Ministra Kultury RP „Gaude Polonia” (Warszawa, 2017). Na co dzień mieszka w Kijowie. W marcu i kwietniu 2022 roku przebywa w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Tłumaczyła wiersze Dmitrija Strocewa na język ukraiński. 

Andrej Chadanowicz - białoruski poeta, tłumacz, eseista, przedstawiciel PEN Clubu na Białorusi. Obecnie przebywa w Krakowie w ramach programu ICORN. Przełożył wiersze Dmitrija Strocewa na język białoruski. 

Spotkanie będą moderować: Joanna Bernatowicz i Kasia Ioffe.


DMITRIJ STROCEW (ur. 1963 w Mińsku) – białoruski poeta, urodził się w Mińsku w 1963 roku. Z wykształcenia architekt. Autor 17 tomików poetyckich oraz dwóch płyt CD z wierszamii w autorskim wykonaniu. Wydawca almanachu i serii poetyckiej „Mińska szkoła”, kurator festiwalu kultury „Pogranicze” („Pamieżża”), kierownik projektu literacko-wydawniczego „Nowe Bukłaki”. Członek Białoruskiego PEN Clubu i Związku Pisarzy Białoruskich. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Międzynarodowej Nagrody im. M. Wołoszyna (2010), Nagrody Wolności Słowa Norweskiego Związku Autorów (2020), nagrody Valigie Rosse 2020 (Włochy), nagrody Fundacji Biblioteki im. Vaclava Havla (2021), nagrody szwedzkiego PEN Clubu (2021) oraz innych. W 2021 roku uhonorowany Peace Award to a Courageous Writer at Risk. Jego wiersze zostały przetłumaczone na języki angielski, białoruski, gruziński, włoski, litewski, niemiecki, polski, ukraiński, francuski, szwedzki, czeski, estoński i inne. Mieszka w Mińsku.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej