Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Koncert "Art & Violence" 21.03.2022

1 kwietnia zapraszamy na koncert w ramach II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "art & violence".
grafika ozdobna z informacją o koncercie
Serdecznie zapraszamy na koncert 1 kwietnia o godz. 17.30 do Willi Decjusza, organizowany w ramach II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "art & violence".
W czasie koncertu  zostaną po raz pierwszy wykonane dwa zwycięskie konkursowe utwory w interpretacji zespołu Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

Przedmiotem konkursu był utwór na trio fortepianowe o czasie trwania do 12 min., nawiązujący w swej idei do związków różnych form przemocy i sztuki oraz różnych – indywidualnych – form jej wyrażania.

Jury w składzie:
prof. dr hab. Marcel Chyrzyński– composer (Polska) – przewodniczący,
prof. dr hab. Wojciech Ziemowit Zych – kompozytor (Polska), dr hab. Maciej Jabłoński – kompozytor (Polska);
dokonało oceny 27 nadesłanych z całego świata partytur: Brazylii, Chin, Hong-Kongu, Irlandii, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii ; a spośród nich wyłoniło następujące utwory:

I nagroda : Olgierd Juzala-Deprati (Polska), za utwór I ci-sza na saksofon sopranowy, perkusję i fortepian.
II nagroda: Tomasz Szczepanik (Polska), za utwór inquietudine na flet altowy, perkusję i fortepian.

Jury zdecydowało się przyznać także wyróżnienie panu Marcílio Onofre z Brazylii za jego partyturę kompozycji (IN)vasion na flet, perkusję i fortepian.


Program koncertu:
Georges Aperghis „Trio Funambule” na saksofon, perkusję i fortepian (2014)
Tomasz Szczepanik „Inquietudine” na flet altowy, perkusję i fortepian (2022, II nagroda w konkursie "art & violence")
Olgierd Juzala Deprati „Ci-sza” na saksofon sopranowy, perkusję i fortepian (2022, I nagroda w konkursie "art & violence")
Giacinto Scelsi „Ko Lho” na flet i klarnet (1966)
Rachel C. Walker „Third Existence” na saksofon barytonowy, preparowane dzwonki i preparowany fortepian (2021)

WSTĘP WOLNY

ORGANIZATOR:
Fundacja 2Act

PARTNERZY:
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Instytut Kultury Willa Decjusza
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble
Kontakt. Przestrzeń Ruchu, Tańca i Muzyki
fotografia przedtawiająca mężczyznę stojącego na drodze fot. Paulina Szurgacz

OLGIERD JUZALA-DEPRATI

OLGIERD JUZALA-DEPRATI - kompozytor, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie Prof. Marcela Chyrzyńskiego, oraz jako stypendysta na University of Louisville pod kierunkiem dr Krzysztofa Wołka. Ukończył również studia na specjalności teoria muzyki.

Szczególnie interesuje się powiązaniami muzyki ze sztukami plastycznymi, miejscem ciszy w muzyce oraz eksploracją poszerzonych technik gry na instrumentach. Chętnie sięga po efekty onomatopeiczne oraz symbolikę dźwięku.

Jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego za kwartet smyczkowy Szepty, laureatem drugiej nagrody na 62. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za utwór "…breath" na czworo skrzypiec oraz laureatem drugiej nagrody na 16. Konkursie im Tadeusza Ochlewskiego za kompozycję "Pogłosy" na skrzypce solo, fortepian preparowany i trio smyczkowe. Otrzymał również honorowe wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta. Od 2021 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
fotografia Tomasza Szczepanika

Tomasz Szczepanik

Tomasz Szczepanik - kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog; ur. 5 czerwca 1981 w Łodzi. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi: edukację artystyczną, kompozycję (w klasie Sławomira Kaczorowskiego); teorię muzyki oraz Podyplomowe Studia Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej. Od 2009 roku pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi, zaś od 2010 wykłada również przedmioty teoretyczne w Samorządowej Szkole Muzycznej II st. w Skierniewicach. W 2017 roku uzyskał stopień doktora. Jego utwory były prezentowane podczas festiwali i koncertów: Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, w Filharmonii Narodowej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Gdańskiej oraz wielu innych miastach Polski i Europy.
Jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich m.in. 55.Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2014), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. S. Moniuszki na mikrooperę 12 minut dla Moniuszki (2019), IX Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Rivers Awards VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Muzyki Kameralnej Franciszek Schubert i Muzyka Współczesna (2020).
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej