Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Kobiety w Willi Decjusza 06.03.2024

8 marca zapraszamy na zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem.
Joanna Ledóchowska, Ewa Henrietta z Ankwiczów, księżna Marcelina Czartoryska to kobiety, których domem była niegdyś Willa Decjusza. Każda z tych fascynujących kobiecych osobowości odcisnęła swój indywidualny ślad, nie tylko w samej architekturze Willi, ale także jej atmosferze. Bez nich Willa nie byłaby tym, czym jest dzisiaj - pięknym zabytkiem, ale też miejscem spotkań artystów i artystek, otwartym miejscem wymiany myśli i idei, przestrzenią dostępną dla krakowian.

Z okazji Dnia Kobiet - 8 marca o godz. 12.00 - zapraszamy na wspólne zwiedzanie Willi Decjusza z naszą przewodniczką, która przybliży historię zabytku oraz kobiet, których losy związane były z Willą Decjusza.

Wejściówka do pobrania pod linkiem:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=215


W piątek 8 marca zabytkowe wnętrza Willi można także zwiedzać indywidualnie w godz. 9.00-15.00.
Bezpłatny bilet na zwiedzanie do pobrania pod linkiem:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=220


W 1819 Willa Decjusza przechodzi w posiadanie Jana Ledóchowskiego, posła na sejm Królestwa Polskiego jako wiano jego żony Joanny z Wielowiejskich. W 1836 Joanna Ledóchowski przebudowuje Willę, pozbawiając ją cech manierystycznych i barokowych, nadając jej bardziej ”włoski”. W tym czasie zostaje przenisiona także klatka schodowa, która do dziś stanowi najważniejsze w korpusie budowli Willi. Istotna nowością̨ było także przekomponowanie przez Ledóchowską otoczenia willi jako obiektu zatopionego w zieleni parkowej. Zieleń miała odtąd wchodzić wprost na loggię frontową. Sam park pałacowy uległ przekształceniu w duchu romantycznego założenia „angielskiego”, z nieregularnym układem zieleni i ścieżek.

Kolejnej właścicielce Henrietcie Ewie Ankwiczównej Kuczkowskiej Willa zawdzięcza nie tylko kolejną przebudowę, ale także otwarcie jej podwojów dla mieszkańców Krakowa. Specjalne wynajętymi bryczkami mieszkańcy miasta przyjeżdżają do Willi i do parku, w którym Henrietta Kruczkowska organizuje zabawy ogrodowe, przyjęcia i wieczory muzyczne. Fascynująca osobowość i inteligencja Henrietty sprawiły, że w czasach młodości była muzą i inspiracją dla wielu artystów. O jej względy zabiegał Adam Mickiewicz, a także Zygmunt Krasiński. Henrietta była m.in. pierwowzorem Ewy Horeszkówny, postaci z "Pana Tadeusza, Ewy z III części „Dziadów”, także bohaterką kilku liryków Mickiewicza oraz wierszy Krasińskiego.

Księżna Marcelina Czartoryska, która wraz z mężem w 1876 nabyła Willę Decjusza Krakowie prowadziła nadal dom otwarty, który wkrótce stał się pierwszym salonem muzycznym w mieście. Księżna gościła w nim arystokrację i najwybitniejsze osobistości ze świata artystycznego, naukowego, literackiego oraz młodzież. W swoim kręgu promowała młodych, dobrze zapowiadających się artystów. Sama była cenioną w środowisku artystycznym znakomita wykonawczynią dzieł Chopina, u któego w młodości pobierała w Paryżu lekcje gry na fortepianie. Do końca życia, wraz z kilkoma innymi uczniami i przyjaciółmi Chopina należała do grupy osób najwierniejszych pamięci kompozytora. Zgromadziła bogatą kolekcję chopinianów. Niektóre zamawiała osobiście u artystów; inne nabyła na licytacji mebli i przedmiotów po nim, przeprowadzonej 30 XI 1849 w Hotel de Ventes w Paryżu. Na jesieni 1881 znaczną część swej kolekcji ofiarowała do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. To jej fascynacjom sztuce, także sztuce orientu Willa Decjusza zawdzięcza unikatową kolekcję płyt ceramicznych zdobiących do dziś loggię I piętra.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej