pl
A A A

Kino Letnie w Willi Decjusza 29.06.2021

W ramach Art Pikniku zapraszamy do Willi Decjusza na pokazy filmów dokumentalnych o Vaclavie Havlu.
W ramach Art Pikniku zapraszamy do Willi Decjusza na pokazy filmów dokumentalnych o Vaclavie Havlu.

1-2-4 LIPCA, godz. 19.00, Willa Decjusza
Havel w roli głównej. Kino Letnie w Willi Decjusza

PROGRAM:
1 LIPCA, godz. 19.00
"Olga", reżyseria Miroslav Janek

Olga Havlová była wyjątkową kobieta, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako bezkompromisowa komentatorka społeczna I zasadnicza dysydentka, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.
Film dokumentalny, 2014, 87 min.

Wstęp bezpłatny.
Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/aS77PP6BLhDGFXHc6

 
2 LIPCA, godz. 19.00
"Obywatel Havel", reżyseria Miroslav Janek / Pavel Koutecký
Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski

Projekcja odbędzie się z udziałem gości specjalnych - przedstawicieli współorganizatorów pokazów filmowych w czasie Art Pikniku: Jarosława Krykwińskiego, Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Edyty Elizy Bojanowskiej z Centrum Czeskiego w Warszawie.

Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał "Obywatel Havel", pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat.
Film dokumentalny, 2008, 120 min.

Wstęp bezpłatny.
Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/ENsakAy7GebaGi2R7


4 LIPCA, godz. 19.00
"Nasz Waszek. O sile bezsilnych", reżyseria Krystyna Krauze - pokaz zamknięty

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989.
Film dokumentalny, 2012, 52 min.


Pokazom filmowym będzie towarzyszyć wystawa „Václav Havel. Polityka i sumienie”, którą będzie można oglądać w Willi Decjusza w terminie 1-18 lipca 2021.


ORGANIZATOR
Instytut Kultury Willa Decjusza

PARTNERZY WYDARZENIA:
Ambasada Republiki Czeskiej
Czeskie Centrum Warszawa
Instytut Badania Reżimów Totalitarnych
Fundusz Wyszehradzki
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej