Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

In memoriam Roman Ratuszny 17.10.2022

Wydarzenie upamiętniające ukraińskiego żołnierza i aktywistę.
fotografia dwóch młodych mężczyzn w wojskowych mundurach
Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza do wspólnego upamiętnienia kijowskiego aktywisty Romana Ratusznego.

W czwartek 20 października (od godz. 14:00) i w piątek 21 października (w godz. 9:00-14:00) będzie przygotowana w Willi Decjusza specjalna przestrzeń, poświęcona pamięci Romana Ratusznego, a także zorganizowana zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na wsparcie ukraińskiego wojska.


Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka środków służących wsparciu sił ukraińskiego wojska.

Wpłat można dokonywać na konto:
4149499993966272
Nazwa Banku: PRYVATBANK
SWIFT PBANUA2X
Povaliaeva Svitlana
UA873052990262046400936355637
Z dopiskiem: ROMAN RATUSZNY


Roman Ratuszny był znanym kijowskim aktywistą. W 2014 roku, w wieku 16 lat, był jednym z pierwszych studentów, biorących udział na kijowskim Majdanie w antyrządowych, proeuropejskich protestach. Został pobity przez policję, która rozpędzała demonstrantów na rozkaz ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W kolejnych latach Ratuszny zajął się działalnością obywatelską. Zasłynął z obrony zielonego terenu Kijowa - Protasiw Jaru, na którego miejscu miały powstać osiedla mieszkalne. Po długiej batalii z deweloperami, podczas której Ratuszny był zastraszany i mu grożono, kijowska rada miejska umieściła Protasiw Jar na oficjalnej liście terenów zielonych miasta. Kiedy wybuchła wojna, Roman Ratuszny zgłosił się do wojska jako ochotnik, biorąc udział w obronie Kijowa, następnie wyjechał na wschód kraju, gdzie dołączył do 3 Brygady "Chołodnyj Jar", w której służył jako zwiadowca. Zginął 9 czerwca pod Iziumem w obwodzie charkowskim. O jego śmierci poinformowali członkowie założonej przez niego organizacji pozarządowej "Chrońmy Protasiw Jar".

Wydarzenie towarzyszy tegorocznej edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka NZ.
https://willadecjusza.pl/stowarzyszenie-willa-decjusza
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej