Fotoplastikon 1919-2019 - spacery studyjne 06.09.2019
Pierwszy spacer już w najbliższą niedzielę 8 września o godz. 11.00.
Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza mieszkańców Krakowa i okolic na cykl spacerów pt.: „Zwierzynieckim szlakiem odzyskania niepodległości” przygotowanych w ramach projektu „Fotoplastikon 1919-2019”, podczas których pod kierunkiem ekspertów przybliżone zostanie lokalne dziedzictwo kulturowe dzielnicy Zwierzyniec oraz Woli Justowskiej. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną możliwość poznać miejsca ściśle związane z tak ważnym procesem, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podczas spacerów odkryjemy i poznamy na nowo miejsca, które nieświadomie mijane każdego dnia skrywają w sobie wiele tajemnic i ważnych informacji o ludziach oraz wydarzeniach jakie ukształtowały świat, w którym obecnie żyjemy.
Pierwszy spacer z ekspertem odbędzie się 8 września 2019 roku o godzinie 11.00. Miejscem zbiórki będzie dziedziniec wewnętrzny klasztoru Sióstr Norbertanek na Salwatorze (ul. T. Kościuszki 88). Poprowadzi go Krzysztof Jakubowski znany krakowski publicysta, miłośnik i popularyzator dziejów Krakowa, od wielu lat zaangażowany w działalność Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa oraz Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Jest autorem wielu publikacji o Krakowie, ponad 100 opisów zabytków w przewodniku „Kraków Travel”, współautorem „Encyklopedii Krakowa” oraz „Spacerownika krakowskiego”. Przedmiotem historycznych rozważań będą takie obiekty jak: dawna fabryka samochodów „STAR” czy dawne garaże Meta. Zainteresowani lokalną przeszłością dowiedzą się co to takiego Dworzec Wodociągowy i dlaczego Plac Na Stawach to dziś legendarne miejsce.
Drugi Spacer odbędzie się 15 września 2019 roku o godzinie 12.00. Miejscem zbiórki będzie Willa Decjusza (ul. 28 lipca 1943 17 a). Poprowadzi go Wojciech Zabielski, miłośnik Krakowa, człowiek z pasją, autor i prekursor tematycznych spacerów po dawnej stolicy. W 2018 roku zdobył nagrodę jako najlepszy przewodnik w Małopolsce, Wśród opowiadanych historii uczestnicy poznają dzieje założenia Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Przybliżone, między innymi, zostaną wydarzenia i relacje z roku 1934, gdy sypano w Krakowie Kopiec Niepodległości oraz jego późniejsza historia. Przejdziemy miejscem, gdzie w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku powstał zespół kilkunastu budynków koszarowych, w których stacjonowali żołnierze austriackiej piechoty, głównie z 100. pułku. Opowiedziana zostanie także historia Związku Strzeleckiego, paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 roku oraz budowy i działalności strzelnicy w jakiej ćwiczyli. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swe umiejętności późniejsi legioniści komendanta Józefa Piłsudskiego, a wielu z nich wywodziło się właśnie ze „Strzelca”.
Każdy ze spacerów potrwa ok 2,5h.
Wstęp wolny
Projekt „Fotoplastikon 1919-2019” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej.