Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Ferie w Willi Decjusza 09.02.2024

Zapraszamy do zwiedzania Willi Decjusza i na spacery detektywistyczne dla dzieci.
Odwiedź w ferie Willę Decjusza!
 
Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza w ferie zimowe na zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza, a dzieci na spacer detektywistycznych po jego zakamarkach.

ZWIEDZANIE WILLI DECJUSZA | Willa dostępna

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. Ciekawostkę architektoniczną Willi stanowi loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską. Obecnie w Holu Głównym Willi Decjusza prezentowane są cztery grafiki wybitnego artysty miedziorytnika - Krzysztofa Skórczewskiego: „Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021).

W lutym indywidualne zwiedzanie (z audioprzewodnikiem w j. polskim lub angielskim) zabytkowych wnętrz Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:
- wszystkie WTORKI, ŚRODY, CZWARTKI od godz. 10.00 do 17.00
w NIEDZIELE: od 11.00 do 18.00.

W ferie - w środy, wtorki i czwartki o godz. 12.00 - w cenie biletu wstępu będzie odbywać się zwiedzanie Willi Decjusza z przewodnikiem.

W  Willi Decjusza wprowadzono szereg nowych udogodnień dla osób z dysfunkcjami wzorku i słuchu, ułatwiających dotarcie do budynku, a także dostęp do oferty zwiedzania zabytkowej przestrzeni Willi. Została opracowana specjalna ścieżka zwiedzania Willi Decjusza dla osób ze specjalnymi potrzebami. Aby umożliwić zwiedzanie Willi Decjusza osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu zostały przygotowane m.in.: drukowane w alfabecie Braille'a przewodniki po Willi Decjusza, plany tyflograficzne, audio- i wideoprzewodniki, i pętla indukcyjna. Willa Decjusza zapewnia także usługę tłumacza Polskiego Języka Migowego online.

Bilety wstępu dostępne na miejscu w recepcji lub online:
https://bilety.willadecjusza.pl/

Spacer detektywistyczny dla dzieci

W czasie remontu wieży kościoła Mariackiego w Krakowie przypadkowo natrafiono na tajemniczy schowek. Były w nim ukryte dziwne stare dokumenty. Napisane niezrozumiałym językiem, przybrudzone i praktycznie niemożliwe do odczytania. Widnieje na nich nazwisko Josta Decjusza, XVI-wiecznego multimilionera, bankiera króla Zygmunta Starego i właściciela luksusowej willi pod Krakowem. Czego dotyczą stare dokumenty? Dlaczego ktoś zadał sobie tyle trudu, by ukryć je tak skrzętnie? Czy kluczem do rozwiązania tajemnicy jest bajeczne bogactwo Josta?

Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Panią Fishką – przewodniczką po Krakowie, historyczką sztuki, autorką fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci - zaprasza młodych wielbicieli przygód i historii do udziału w grze, podczas której zwiedzimy przepiękną podmiejską Willę XVI-wiecznego krakowskiego finansisty, poznamy jej zakamarki i (być może!) rozszyfrujemy wiadomość, która najwyraźniej nigdy nie trafiła w ręce spadkobierców jego fortuny....

Najbliższy spacer detektywistyczny dla dzieci w Willi Decjusza odbędzie się w środę 14 lutego:
- o godz. 10.00 dla dzieci w wieku 6-8 lat
- o godz. 12.00 dla dzieci w wieku 9-11 lat.

Zakup biletów:
godz. 10.00 | dzieci 6-8 lat:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=169

godz. 12.00 | dzieci 9-11 lat:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=170
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej