Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Cultural Heritage in Action - podsumowanie wizyty studyjnej 05.09.2022

Za nami trzydniowa wizyta studyjna w ramach #CulturalHeritageInAction, w której razem z Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie mieliśmy przyjemność gościć międzynarodową grupę 16 specjalistów: managerów kultury i architektów zieleni pochodzących m.in. z Włoch, Holandii, Chorwacji, Rumunii, Łotwy, Belgii, Grecji, Szkocji, Hiszpanii czy Portugalii.
 Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk i transfer wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego i zrównoważonego rozwoju. W programie wizyty przygotowanej przez IKWD i ZZM uczestnicy odbyli wizyty w krakowskich parkach kieszonkowych, gdzie rozmawiali m.in. o strategiach adaptowania przez miasto pustych przestrzeni oraz idei parków kieszonkowych jako czynnika, który spaja lokalną społeczność i buduje silniejsze więzi z naturą.

 Podczas wizyty w Willi Decjusza uczestnicy wzięli udział w prezentacjach, mających na celu przybliżenie działalności wybranych krakowskich instytucji kultury, ich oferty programowej oraz działań podejmowanych w okresie pandemicznym. Pośród gości znaleźli przedstawiciele KBF – p. Joanna Broniec i Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii. – p. Łukasz Trzciński. W drugiej części dnia, uczestnicy udali się do Symbioza - Centrum Edukacji Ekologicznej ZZM, gdzie zaprezentowano działalność Centrum oraz zagadnienia związane z edukacją przyrodniczo-ekologiczną.

 W ostatnim dniu wizyty uczestnicy dzielili się swoimi pomysłami i uwagami na temat działalności instytucji goszczących. Liczne rekomendacje, jakie popłynęły ze strony uczestników potwierdzają, że inicjatywy takie jak #CulturalHeritageInAction, oparte na transferze dobrych praktyk i doświadczeń są bardzo efektywną metodą rozwoju.

 Projekt "Cultural Heritage in Action" realizowany przez Eurocities, Errin (European Regions Research & Innovation Network), Europa Nostra, KEA European Affairs, Architects' Council of Europe, rozpoczęto w 2020 roku, mając na celu sieciowanie specjalistów z różnych miast i regionów Europy.

 Dzięki modelowi bezpośredniej wymiany i wizyt studyjnych specjaliści z całej Europy mają możliwość nabywania nowych perspektyw oraz okazję do dzielenia się swoimi doświadczeniami, co ma prowadzić do wzmacniania i poszerzania inicjatyw w zakresie dziedzictwa kulturowego, a także do opracowania innowacyjnych rozwiązań w celu zachowania dóbr dziedzictwa kulturowego.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej