pl
A A A

Biblioteka Wielokuturowa 03.12.2020

Ponad 300 egzemplarzy książek trafiło do Biblioteki Kraków.

Wielokulturowa Biblioteka

W ramach wydarzeń Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie Instytut Kultury Willa Decjusza zainicjował projekt „Biblioteki Wielokulturowej”. Do udziału w nim zaprosił liczne konsulaty zagraniczne z Krakowa oraz Fundację Wisławy Szymborskiej. Partnerzy akcji podarowali zestawy książek i publikacji w języku polskim i innych językach mniejszości narodowych, zamieszkujących w Krakowie, które zasilą zbiory Biblioteki Kraków.

1 grudnia o godz. 10.00 Dominika Kasprowicz, dyrektorka IKWD przekazała zebrane książki na ręce Stanisława Dziedzica, dyrektora Biblioteki Kraków, wzbogacając biblioteczne niepolskojęzyczne zbiory, a także zbiory z literaturą tłumaczoną z języka polskiego oraz literaturą zagraniczną przełożoną na język polski.

Ponad 300 egzemplarzy powieści, reportaży, albumów i tomów poezji trafi do Filii 21 Biblioteki Kraków – wypożyczalni obcojęzycznej przy ul. Królewskiej 59. Przekazane książki mają służyć integracji polsko- i obcojęzycznych mieszkańców Krakowa – dawać osobom niepolskojęzycznym możliwość bieżącego kontaktu z literaturą tworzoną w ich językach oraz z polską literaturą w przekładach. Z kolei polskojęzycznym czytelnikom umożliwi poznanie współczesnej literatury zagranicznej w oryginale i przekładach.

 
Partnerzy akcji:
Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie
konsulat Generalny Austrii w Krakowie
Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Konsulat Honorowy Republiki Bułgarii w Krakowie
Konsulat Honorowy Włoch w Krakowie
Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie
Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie
Konsulat Królestwa Norwegii w Krakowie
Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce
Instytut Cervantesa w Krakowie
Fundacja Wisławy Szymborskiej

***
Wielokulturowa Biblioteka to inicjatywa Instytutu Kultury Willa Decjusza i Biblioteki Kraków, którzy są partnerem Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie organizowanego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej