Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Art and Violence - debata i koncert 12.04.2021

W najbliższy piątek 16 kwietnia zapraszamy na debatę online pt. „sztuka/przemoc/ płeć” oraz finałowy koncert konkursu kompozytorskiego.
Art and Violence
SZTUKA/PRZEMOC/PŁEĆ
debata&koncert w Willi Decjusza w Krakowie

 SZTUKA/PRZEMOC/PŁEĆ to wydarzenie społeczno - artystyczne organizowane przez Fundację 2Act, Stowarzyszenie Willa Decjusza i Instytut Kultury Willa Decjusza.

W piątek 16 kwietnia odbędzie się debata online pt. „sztuka/przemoc/ płeć” oraz koncert - uroczyste prawykonania zwycięskich utworów 1. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence” wykonanych przez zespół Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble.

 
Debata „sztuka / przemoc / płeć”
16 kwietnia, godz. 18.00

Przemoc. Spotykamy się z nią częściej niż sądzimy. Media przekazują obrazy zniszczenia i wojny, do przemocy dochodzi w domu, w pracy, w szkołach, w mediach społecznościowych. Bywamy jej ofiarami, sprawcami, świadkami.
Szczególnym jej rodzajem jest przemoc ze względu na płeć. Kojarzona z przemocą fizyczną lub seksualną, przyjmuje też mniej widoczne formy podtrzymujące nierówności, prowadzące do dyskryminacji i wykluczenia. Przez kontrolę psychiczną, ekonomiczną – i kulturową. Bywa, że przemoc ma więcej wspólnego z językiem symboli niż z bronią.
Czy zatem więcej wspólnego niż by się wydawało, nie mają ze sobą tak pozornie odległe dziedziny jak przemoc i sztuka?
Jaka jest rola sztuki w dyskusji na temat przemocy ze względu na płeć? Czy jest ona raczej językiem osób, które doświadczają przemocy, czy narzędziem jej sprawców? Formą dominacji czy przestrzenią spotkania? Jak sztuka może pomóc w zrozumieniu mechanizmów przemocy? O czym mówią nam zmiany kanonów na przestrzeni dziejów i jakie są relacje sztuki z ciałem? Wreszcie – czy może się ona stać narzędziem kontestacji zastanego porządku i katalizatorem zmiany?

O przemocy, sztuce i płci porozmawiają:

1.       Iwona Demko - polska artystka wizualna, rzeźbiarka, kuratorka wystaw. Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, feministka, aktywistka.

2.       dr hab. Agnieszka Draus - teoretyk muzyki, Dziekan Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej AMUZ w Krakowie, profesor w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego, sekretarz w Zarządzie Sekcji Muzykologów ZKP.

3.       Dominika Kasprowicz – politolożka, badaczka i menedżerka kultury, prof. UJ, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza

4.       Radosław Nawojski - doktorant socjologii, w ramach pracy doktorskiej zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i archiwizowaniem masowej mobilizacji społecznej prowadzonej w ramach Czarnych Protestów i Strajków Kobiet.

5.       Zuzanna Radzik - publicystka, teolożka, felietonistka i działaczka społeczna. Wiceprezeska Forum Dialogu, autorka m.in. "Kościół Kobiet"


Panel dyskusyjny poprowadzą: socjolożka Inga Hajdarowicz oraz pisarz i dziennikarz Michał Kuźmiński.

 Z uwagi na obowiązujące przepisy związane z Covid19 panel odbędzie się w formule online, poprzez platformę Zoom oraz zostanie udostępniany na żywo na profilach społecznościowych FB:
Fundację 2Act: www.facebook.com/Fundacja2Act
Stowarzyszenie Willa Decjusz:  www.facebook.com/WillaDecjusza
Instytut Kultury Willa Decjusza: www.facebook.com/Decjusz

Ponadto spotkanie będzie rejestrowane na żywo metodą zapisu graficznego przez Małgorzatę Spasiewicz -Bulas : www.facebook.com/sluchamirysuje


KONCERT
16 kwietnia , godz. 20.30

Po debacie odbędzie się koncert, podczas którego nastąpi uroczyste prawykonanie utworów napisanych w ramach 1. międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Art and Violence”, na trio fortepianowe (skrzypce, wiolonczela, fortepian).

Zwycięskie prace kompozytorów: Tomasza Szczepanik (I nagroda)  i Valentina Schaff’a (II nagroda) po raz pierwszy zostaną wykonane we wnętrzach Willi Decjusza, przez Spółdzielnię Muzyczną Contemporary Ensemble. Poza utworami premierowymi wykonane zostaną inne utwory z repertuaru Spółdzielni Muzycznej.
(https://www.spoldzielniamuzyczna.com/)

Program koncertu:
1. Yukiko Watanabe – ver_flies_sen 
2. Utwór konkursowy 1: Valentin Schaff - Angst
3. Francesco Filidei – Corde vuote 
4. Utwór konkursowy 2: Tomasz Szczepanik - gaslighting
5. Salvatore Sciarrino – Trio no. 2

Wykonawcy:
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble w składzie:
Martyna Zakrzewska (fortepian) , Jakub Gucik (wiolonczela), Paulina Woś (skrzypce)

Koncert i debata będą transmitowane na żywo. Potem będą dostępne na kanale YT  oraz profilach FB organizatorów.


**********************************************************************************

*) “ART & VIOLENCE”
Projekt “Art & Violence” ma być próbą możliwie szerokiego spojrzenia na problem wszechobecnej przemocy.  Platformą porozumienia naukowców, humanistów i  artystów wypowiadających się w tym temacie. Głównym celem projektu jest odpowiedzieć na pytanie: czy sztuka i nauka są w stanie, na drodze konstruktywnego dialogu, edukować  i zmienić sposób myślenia i działania? 
Projekt będzie realizowany przez konferencje naukowe, wydarzenia z zakresu sztuk performatywnych lub wizualnych i muzycznych. Na każdą z konferencji zostanie  zaproszone możliwie szerokie międzynarodowe  grono specjalistów reprezentujący możliwie najszerszy zakres podejścia do danego tematu: przedstawiciele świata nauki, dziennikarze, politycy, filozofowie i artyści.

 
Instytut Kultury Willa Decjusza – instytucja kultury Miasta Krakowa ulokowana w renesansowym zespole pałacowo-parkowym na Woli Justowskiej, której mottem jest: „Miejsce spotkań”. Chętnie odwiedzana przez znamienitych gości i artystów, a także otwarta dla krakowian. Realizuje projekty międzynarodowe, prestiżowe programy edukacyjne i liczne wydarzenia artystyczne. Od 25 lat nieprzerwanie prowadzi programy rezydencjalne dla twórców z całego świata, także tych szukających schronienia, organizuje konferencje międzynarodowe i wydarzenia promujące działalność artystyczną zorientowaną na dialog oraz wzmacnianie wielokulturowego potencjału miasta Krakowa.
Więcej informacji na temat historia miejsca oraz aktualny program wydarzeń Instytutu Kultury Willa Decjusza na – www.willadecjusza.pl

Fundacja 2Act powstała by wspomagać dialog artystyczny i kulturowy. Obejmujemy opieką wszelkie działania, pozwalające na rozumienie ludzkiej kondycji i pragnień w kontekście artystycznym i kulturowym. Jesteśmy przestrzenią wolnego słowa i ekspresji artystycznej, wspierających wzajemne porozumienie bez wykluczania. Fundacja jest niezależna od wszelkich prądów ideologicznych i religijnych. Wierzymy w siłę sztuki i stawiamy sobie za cel wspieranie działań kulturalnych szczególnie w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. 
Więcej o Fundacji @Act i jej celach statutowych: http://fundacja2act.org/pl/o-fundacji/


ORGANIZATOR: Fundacja 2Act, Stowarzyszenie Willa Decjusza
WSPÓŁORGANIZATOR: Instytut Kultury Willa Decjusza
PATRON MEDIALNY: POLMIC
PARTNERZY:
Otwarty Kraków;
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ;
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble;
Kraków Music,

Projekt dofinansowano ze środków Gminy miejskiej Kraków.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej