pl
A A A

30. rocznica Niepodłegłej Ukrainy 24.08.2021

Zapraszamy na wystawę zdjęć "Piękno jedności".
24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Deklarację Niepodległości. W Polska była pierwszym krajem, który tę niepodległość uznał. Instytut Kultury Willa Decjusza i Stowarzyszenie Willa Decjusza także z radością i dumą z naszych wschodnich sąsiadów włącza się w celebrowanie tego ważnego dla Ukrainy święta.

23 sierpnia 2021 Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Jak Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie oraz Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza otworzyli w Willi Decjusza  wystawę zdjęć „Piękno jedności”.

„Piękno jedności" to projekt połączenia tradycji kulturalnych i artystycznych między Ukrainą i Polską. Znani przedstawiciele świata polskiej kultury – aktorzy, dziennikarze, literaci zostali zaproszeni do udziału w sesji zdjęciowej, przygotowanej przez Stepana Rudyka, ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce. Wśród uczestników znaleźli się m.in: Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Julia Fiedorczuk, Anna Seniuk, Bohdan Zadura, Justyna Sobolewska, którzy wystąpili w autentycznych strojach z końca XIX i początku XX wieku reprezentujących różne regiony Ukrainy.

Tradycyjne kostiumy, które możemy podziwiać na wystawie to prawdziwe ukraińskie skarby. Te autentyczne stroje ludowe z końca XIX i początku XX wieku pochodzące z różnych części Ukrainy. - Na sesję do Warszawy przywieźli je z Kijowa fachowcy z Ukrainian Institute of Fashion History – mówi pomysłodawczyni projektu z Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne. - Ważne dla nas było to, że wszystkie zdjęcia zostały zrobione przez ukraińskiego fotografa mieszkającego w Polsce.

Wystawę zdjęć można oglądać do połowy września w Holu Głównym Willi Decjusza w Krakowie we wtorki od 10.00 do 18.00, środy i czwartki od 10.00 do 16.00 i niedziele od 11.00 do 18.00.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej