pl
A A A

Wystawa plenerowa

Wspólny projekt IKWD z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.
WYSTAWA
„POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES
POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”

 1.10.-31.10.2020, PLANTY W KRAKOWIE (trasa między ulicą Poselską a Wawelem)

Od 16 listopada wystawę można oglądać w Parku Decjusza w Krakowie.


Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Instytut Kultury Willa Decjusza zapraszają na wystawę „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”.

W uroczystym otwarciu wystawy 1 października na krakowskich Plantach udział wzięli: Amy Steinmann, Konsul ds. Prasy i Kultury, Dominika Kasprowicz, Dyrektorka Instytutu Kultury Willi Decjusza i Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu obszarach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów. USA pozostaje krajem chętnie wybieranym do życia przez Polaków wyjeżdżających za granicę. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, ze względu na sprzyjający klimat otwartości i tolerancji inności, stosunkowo łatwo odnaleźć im swój nowy dom i pracować na rzecz rozwoju kraju, jego kultury oraz lokalnych społeczności.
USA to kraj z największą Polonią na świecie, stanowiącą ponad 3% całej ludności Stanów Zjednoczonych.

Instytut Kultury Willa Decjusza – miejsce spotkań kultur oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych
w Krakowie przygotowały wystawę „POLISH AMERICANS/AMERICAN POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY”, poświęconą Polakom i Amerykanom polskiego pochodzenia oraz ich wkładowi w kulturę danego kraju. Wystawa zbudowana wokół trzech kategorii – ludzi, miejsc i wydarzeń – jest opowieścią o polskich emigrantach oraz ich potomkach (Amerykanach polskiego pochodzenia), którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństw obu krajów, wnosząc istotny wkład w ich kulturę, ekonomię czy naukę.

Wystawa podkreśla wymiar otwartości Stanów Zjednoczonych oraz Polski na inspirujące wpływy społeczne
i kulturowe przyjezdnych – nowych mieszkańców i obywateli. Ma na celu przypomnienie i pokazanie, jak oba kraje czerpią od wieków z bogactwa wnoszonego przez zagranicznych przybyszów, kładąc szczególny nacisk na Polaków (w tym krakowian), którzy wyruszyli w świat, i wnieśli istotny wkład swoją wiedzą i umiejętnościami w kulturę innych krajów – w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.
Te wzajemne wpływy, wzbogacające dla obu stron, pełnią ważną rolę w budowaniu i umacnianiu dialogu międzykulturowego oraz silnej więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Wystawa „POLISH AMERICANS/AMERICANS POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY” zlokalizowana jest w samym sercu Krakowa, na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków – krakowskich Plantach (trasa między ulicą Poselską a Wawelem). Wystawę można oglądać od 1 do 31 października 2020. Termin wystawy nie został wybrany przypadkowo – październik jest bowiem Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, celebrowanym hucznie w Stanach Zjednoczonych od 40 lat.


Partner: 
Stowarzyszenie Absolwentów Fundacji im. Kościuszki


Patroni Medialni:
Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24,
Otwarty Kraków, Kraków PL,
In Your Pocket City Guides


 

 
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej