Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Koncerty historyczne

Zapraszamy na cykl koncertów muzyki klasycznej - od baroku do współczesności.
KONCERTY HISTORYCZNE | Marcin Koziak - fortepian

9 recitali fortepianowych
11 godzin muzyki fortepianowej
53 kompozytorów
podróż przez 300 lat muzyki fortepianowej z 18 krajów i 6 kontynentów
1 pianista

Zapraszamy do Willi Decjusza na unikatowy cykl koncertów fortepianowych, ukazujących przekrój dzieł solowej literatury fortepianowej w wykonaniu pianisty - Marcina Koziaka.
Artysta wybierając utwory, które złożą się na program całego cyklu prześledził wpływy, inspiracje, wzajemne relacje między utworami, stylami i technikami kompozytorskimi wykorzystywanymi przez twórców muzyki fortepianowej w Europie i na świecie. Cykl „Koncerty historyczne" obejmuje 9. recitali fortepianowych zawierających muzykę od baroku po XXI wiek, napisaną przez ponad 50 kompozytorów żyjących na 6 kontynentach.

Utwory wybrane przez artystę do recitali reprezentują zdecydowaną większość gatunków i form muzycznych spotykanych w literaturze fortepianowej. W programach koncertów znajdą się m.in.: sonaty, wariacje, suity, etiudy, polonezy, mazurki, utwory liryczne, nokturny, preludia, poematy, cykle utworów. Będą to jedne z najbardziej wymagających dzieł literatury fortepianowej, takie jak sonaty: Brahmsa, Vine'a, Barbera, Bartoka czy Miroirs Ravela, jak również miniatury, m.in.: utwory liryczne Griega, Rain Sketch II Takemitsu, czy impromptu Schuberta. Uczestnicząc w podróży muzycznej wraz z wykonawcą melomani będą mieli okazję poznać bogactwo ponad 300. lat muzyki fortepianowej począwszy od uważanej za pierwszy utwór napisany na fortepian sonatę g-moll Giustiniego, aż po  napisany w 2020 roku „Night Music" Blake'a. Podczas każdego recitalu usłyszymy także muzykę polską.

ROZMOWA Z ARTYSTĄ
Po każdym z koncertów zaplanowana jest także rozmowa artysty z publicznością, podczas której poruszane będą tematy związane z danym recitalem (np. muzyka australijska, kobiety-kompozytorki, inspiracje muzyką Chopina na przełomie XIX i XX wieku i inne). Udział w spotkaniach pozwoli na prześledzenie historii muzyki fortepianowej, pogłębienie wiedzy z zakresu pianistyki, a także zapoznanie się z gatunkami muzycznymi, które pojawiły się w programach koncertów, a także poznanie subiektywnego spojrzenia pianisty na polską literaturę fortepianową.

Najbliższy z zaplanowanych koncertów odbędzie się w Willi Decjusza 16 czerwca (niedziela) o godz. 17.00. pt. Romantyzm III. Przełom wieków. W programie m.in. wybór utworów lirycznych Edwarda Griega, nokturn B-dur Ignacego Jana Paderewskiego, Corpus Christi in Sevilla Isaaca Albeniza, Quejas ó la Maja y ej Ruiseñor Enrique Granadosa.

ROZMOWA Z ARTYSTĄ
Podczas spotkania z artystą, które odbędzie się po zakończeniu recitalu uwaga skupiona zostanie m.in. wokół autorów muzyki czerpiących z tradycji chopinowskiej: Leopolda Godowskiego, Edvarda Griega nazywanego „Chopinem północy” czy Ignacego Jana Paderewskiego. Rozwinięty zostanie wątek twórczości hiszpańskich kompozytorów. Poruszone zostaną również, takie tematy jak: utwory fortepianowe przeznaczone do wykonywania na jedną rękę, romantyczne szkoły narodowe oraz pojawianie się coraz bardziej złożonych faktur w dziełach pianistycznych przełomu XIX i XX wieku.

Bilety w cenie 15,00 zł i 10,00 zł do kupienia online lub w Willi Decjusza przed koncertem.
KUP BILET

HARMONOGRAM WSZYSTKICH KONCERTÓW:

I. 25 lutego (niedziela) 17.00 Początki. Barok: L. Giustini, D. Scarlatti, F. Couperin, B. Pękiel, J.S. Bach
II. 27 marca (środa) 18.00 Klasycyzm: J. Haydn, J. Elsner, W.A. Mozart, L. van Beethoven
III. 30 kwietnia (wtorek) 18.00 Romantyzm I: F. Chopin, R. Schumann, F. Mendelssohn, F. Schubert
IV. 15 maja (środa) 18.00 Romantyzm II: F. Liszt, J. Zarębski, J. Brahms
V. 16 czerwca (niedziela) 17.00 Romantyzm III Przełom wieków: E. Grieg, I. Albeniz, E. Granados, L. Godowski
VI. 8 września (niedziela) 17.00 Impresjoniści, koloryści…: C. Debussy, M. Ravel, K. Szymanowski
VII. 6 października (niedziela) 17.00 Neoklasycyzm, folkloryzm, witalizm…: B. Bartok, G. Bacewicz, P. Hindemith, A. Ginastera
VIII. 17 listopada (niedziela) 17.00 Kalejdoskop muzyki XX wieku: A. Webern, G. Gershwin, B. Britten, R. Palester, S. Barber, O. Messiean
IX. 15 grudnia (niedziela) 17.00 Muzyka mi współczesna. 1989 - : C. Vine, P. Mykietyn, P. Vasks, T. Takemitsu, G. Ligeti, M. Blake

Marcin Koziak

Urodził się w 1989 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku dziesięciu lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, USA, Japonii, Chinach, Szwecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, na Wyspach Kanaryjskich, Ukrainie i na Węgrzech.

Pianista brał udział w wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych : La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Emanacje, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings.

Jego koncerty były transmitowane przez japońskie radio Ottava, radio France Musique, Polskie Radio i Telewizję Polską. Posiada w swoim w dorobku dwie płyty z muzyką Fryderyka Chopina.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Hastings, Wielka Brytania, 2014); jest również półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), jak również półfinalistą XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014) oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w Salt Lake City (2014). W 2021 roku został laureatem III nagrody oraz czterech nagród dodatkowych Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie występując w duecie z Aleksandrą Kuls, natomiast w 2022 roku został laureatem II nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego zespołu na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi występując z Martą Gidaszewską oraz Robertem Łaguniakiem.

Od 2016 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadził lekcje mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Polsce i Chinach. Od kilku lat współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
Cykl „Koncerty historyczne” jest realizowany o w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowanie

Patronat medialny

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej