Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Festiwal Miłosza w Willi Decjusza

Zapraszamy na wydarzenia i spotkania festiwalowe do Willi Decjusza.
Z okazji Roku Czesława Miłosza zapraszamy wraz z Festiwalem Miłosza oraz KBF-em na wydarzenia i spotkania literackie do Willi Decjusza.
W programie krakowskiego święta poezji, którego w tym roku hasłem hasłem jest OCALENIE, znajdziemy spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości poetów i poetek starszego i młodszego pokolenia.

Instytut Kultury Willa Decjusza cyklicznie organizuje wydarzenia promujące różnorodność kulturową naszego miasta. Willa, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym, od 26 lat, tworzy ważny punkt na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia.

W ostatnim czasie szczególnie dużo miejsca przeznaczyliśmy na pomoc przyjaciołom z Ukrainy i Białorusi. Od kilku lat organizujemy cykl wydarzeń Kultura na uchodźstwie, który jest naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi, wojnę w Ukrainie czy prześladowania, w wielu krajach całego świata, twórców i twórczyń, którzy nie mogą bezpiecznie żyć i pracować w swoim kraju.

Przymusowa migracja i praca twórcza na wygnaniu jest doświadczeniem rosnącego grona twórców. Dla tych osób, wolność ekspresji artystycznej jest z jednej strony wyrazem niezależności, a z drugiej sposobem na budowanie tożsamości narodowej i kulturowej. Wielu polskich twórców – wystarczy wspomnieć takich jak Adam Mickiewicz, Witold Gombrowicz, Fryderyk Chopin, Sławomir Mrożek, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć, czy właśnie Czesław Miłosz – miało za sobą trudne doświadczenia życia i tworzenia na uchodźstwie.

W nawiązaniu do tych właśnie doświadczeń i naszych obszarów działań na co dzień w Willi Decjusza  stworzyliśmy program Festiwalu Miłosza w Willi, który przybliża aspekt tworzenia kultury na uchodźstwie.

Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Miłosza rozpocznie się w tym roku w Willi Decjusza - 30 czerwca, w rocznicę urodzin poety.

PROGRAM WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH W WILLI DECJUSZA:

NIEDZIELA, 30 czerwca 2024


godz. 12.30  | Antologia Ukraińskiego Modernizmu
Goście spotkania: Marianna Kijanowska, Adam Pomorski
Prowadzenie: Iwona Boruszkowska

Przedpremierowe spotkanie wokół publikacji In memoriam. Antologia poezji ukraińskiego modernizmu. Od Łesi Ukrainki do Bohdana-Ihora Antonycza w przekładzie, wyborze i z komentarzem Adama Pomorskiego. Ten blisko tysiącstronicowy zbiór będzie najobszerniejszą dotychczas prezentacją poezji ukraińskiego modernizmu w Polsce. Na spotkaniu opowiedzą o nim zaproszeni goście, zaprezentują również wybrane przekłady.
Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl

godz. 14:00 | Konfrontacje i rewizje: Miłosz i Gombrowicz. Kultura na uchodźstwie
Goście: Andrej Chadanowicz, Aldona Kopkiewicz, Olesia Mamczycz, Michał Szymański
Prowadzenie: Żanna Słoniowska
Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl

godz.16:00 | Oficjalne otwarcie Festiwalu Miłosza | Dyskusja: Unde bonum? Czyli Ziemia Ulro po latach
Goście: Andrzej Franaszek, Dariusz Czaja
Prowadząca: Joanna Zach

Minęło niemal pół wieku od pierwszego wydania Ziemi Ulro. W zamyśle Czesława Miłosza miała być ona kontynuacją Zniewolonego umysłu, czyli próbą sięgnięcia do źródeł zasadniczych konfliktów i aporii, które zdominowały kulturę XX wieku. Nowe wydanie tej książki z komentarzem Olgi Tokarczuk jest okazją do kolejnej rewizji przedstawionego w niej obrazu człowieka i jego natury, miejsca i roli sztuki słowa w społecznym uniwersum. Czy diagnozy i prognozy Miłosza są dla nas jeszcze aktualne? Jeżeli Ulro jest krainą „wydziedziczonej wyobraźni”, to czym jest Ulro XXI wieku? Ramy debaty wyznacza zatem drugi człon jej tytułu. Człon pierwszy unde bonum? jest odwróceniem ponawianego w dziele Miłosza pytania: unde malum? Nawiązujemy w ten sposób do refleksji Ireneusza Kani, który w rozmowach z Miłoszem na temat zła i cierpienia (buddyzmu i gnostycyzmu, Swedenborga i Schopenhauera) podzielał jego gorzkie diagnozy dotyczące kondycji świata. Może właśnie dlatego najbardziej w dziele Miłosza cenił dążenie poety do budowania przeciwwagi dla skrajnie sceptycznych ocen i rozpoznań.

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl

godz. 17.00 | Urodzinowy toast dla Miłosza


Niedziela, 7 lipca 2024

godz. 11.00 - 14.30 | Warsztaty krytyki poetyckiej
Udział: Paweł Kaczmarski, Grzegorz Jankowicz i Łukasz Żurek
Koordynacja: Zuzanna Sala

Ranking najgorętszych premier, hasła marketingowe czy noty sponsorowane? Nic z tych rzeczy! Na warsztatach krytycznoliterackich przyjrzymy się obieranym przez nas celom podczas pisania o książkach, pozycji, z której zabieramy głos, oraz – co być może najważniejsze – służącemu nam do tego warsztatowi pisarskiemu. Zajęcia poprowadzone przez trzech krytyków literackich zachęcą uczestników do refleksji metakrytycznej, a zatem do przyglądania się temu, jak i po co piszemy, gdy piszemy o literaturze.

Każdy uczestnik odbędzie krótkie konsultacje z jednym z prowadzących. Po takich rozmowach może zostać zarekomendowany do współpracy krytycznoliterackiej z kwartalnikiem „KONTENT” i zaproszony do napisania tekstu, który zostanie opublikowany w jesiennym numerze pisma (przy okazji Krakowskiej Nocy Poezji).

Warunki uczestnictwa: https://miloszfestival.pl/pl/program/q/-/-/d2024-07-07/event_960/

godz. 16:00 | Benefis Edwarda Pasewicza i premiera nowego numeru pisma KONTENT
Goście: Joanna Oparek, Paweł Kusiak, Joanna Łępicka
Prowadzenie: Aleksandra Kucharska (premiera numeru), Weronika Janeczko (Benefis)

Benefis mający uhonorować twórczość poety Edwarda Pasewicza połączony z premierą kwartalnika „KONTENT” prezentującego najnowsze głosy poezji polskiej. Na całość złożą się rozmowy z Edwardem Pasewiczem oraz dyskusje o jego twórczości – wszystko w gronie wspaniałych gości i gościń, nie zabraknie też autorskiego czytania wierszy.
Wstęp wolny.

Pełny program Festiwalu Miłosza:
https://miloszfestival.pl/


Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej