Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Dyskusja "W jej głosie"

Zapraszamy na dyskusję panelową poświęconą zaangażowanym społecznie kobiecym głosom w literaturze.
W sobotę 11 czerwca o godzinie 16:00 w ramach wydarzenia "Kultura na uchodźstwie. Dni Solidarności w Willi Decjusza" zapraszamy na dyskusję panelową poświęconą zaangażowanym społecznie kobiecym głosom w literaturze.
Spotkanie będzie okazją do rozmowy na temat roli i przenikania się sztuki i aktywizmu na rzecz równouprawnienia oraz praw kobiet. Dyskusja będzie próbą zarysowania pola, w którym współczesna sztuka i literatura podejmują próby przechwytywania dyskursu wokół narzucanych kobietom ról społecznych. Mamy nadzieję zderzyć ze sobą osobiste historie panelistek pochodzących z różnych krajów i porozmawiać o feminizmie, zaangażowaniu i sprawczości.

Tłumaczenie:
Gabriela Urbańska-Legutko

Moderator dyskusji: Joanna Łępicka

Panelistki:
Aaiún Nin –
angolska poetka, artystka multimedialna, aktywistka społeczna. Stypendystka Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN) w latach 2021-2023. Swoją poezję wykonywała na żywo m.in. podczas Oslo Internasjonale Poesifestival w 2020 roku. Wystąpiła również w filmie dokumentalnym „Women of Water” wyreżyserowanym przez Patricię Bbaale Bandak w 2017 roku. W swojej pracy eksploruje tematykę wykluczenia i dyskryminacji na tle rasy, płci i orientacji seksualnej oraz doświadczenia przynależności do środowiska LGBTQ+. Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i silnie zakorzeniona jest w kontekście postkolonialnej historii Afryki. Obcenie przebywa na stypendium ICORN w Willi Decjusza w Krakowie.

Sara Nazari –
pochodząca z Kabulu alpinistka, anglistka i studentka europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini organizacji pozarządowej Ascend działającej na rzecz alpinistek. Po przejęciu przez talibów władzy w Kabulu publicznie zajmowała głos w sprawie feminizmu, sportu i praw kobiet w Afganistanie.

Hanna Komar -
mieszkająca w Mińsku wielokrotnie nagradzana poetka i tłumaczka, aktywistka i wolontariuszka na rzecz wolności słowa i praw człowieka. Opublikowała trzy tomy poezji: "Lęk wysokości" w języku białoruskim, "Recycled" po polsku i białorusku oraz "Wrócimy" z Dmitrym Strotsevnym po białorusku. Tłumaczka na język białoruski poezji Charlesa Bukowskiego. Laureatka nagrody za debiut poetycki im. Maksima Bahdanoviča oraz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Natalii Arsiennievej, wraz z Dmitrym Strotsevnym nagrodzona w 2020 roku Norwegian Authors Union Freedom of Speech Award. Członkini Białoruskiego PEN Clubu. Jej wiersze opublikowano w przekładzie na języki: polski, ukraiński, rosyjski, szwedzki, norweski, niemiecki, czeski i angielski.

Joanna Łępicka –
czytelniczka, poetka i redaktorka, studentka Krytyki Literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Pełny program wydarzenia "Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności Willa Decjusza":
https://willadecjusza.pl/.../program-festiwalu-kultura-na...

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej