Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Czym jest dla Ciebie Europa?

Wystawa fotografii Lisy Borgiani i wydarzenia towarzyszące obchodom 20. rocznicy wejścia Polski do UE.
CZYM JEST DLA CIEBIE EUROPA?
EUROPEJSKA PODRÓŻ PRZEZ OBRAZY I EMOCJE
27 MIAST | 1200 PORTRETÓW | 3000 GŁOSÓW

Projekt "Czym jest dla Ciebie Europa?" to narracja fotograficzna stworzona przez włoską artystkę Lisę Borgiani, która od 2019 roku odwiedza główne europejskie miasta, zadając ludziom, których fotografuje, pytanie: Czym jest dla Ciebie Europa?

"Czym jest dla Ciebie Europa?" to historia w obrazach, która prowadzi Lisę Borgiani do różnych europejskich miast: w 2019 r. do Aten i Berlina, w 2020 r. do Mediolanu i Rzymu, w 2021 r. do Paryża i na wyspę Ventotene, w 2022 r. do Budapesztu, do krajów bałtyckich, Guben-Gubin, na Maltę, w 2023 r. do Strasburga, Bonn i Drezna, w 2024 r. do Madrytu i Lizbony. W tym roku czterech ukraińskich fotografów z Ukraińskiego Stowarzyszenia Fotografików Profesjonalistów zebrało portrety i głosy ludzi mieszkających w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie.

"Czym jest dla Ciebie Europa?" to artystyczna podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu uczuć, to dialog między obrazami i słowami napotkanych osób, bez względu na narodowość, płeć, zawód, przekonania religijne czy pochodzenie społeczne i kulturowe.

"Czym jest dla Ciebie Europa?" jest zatem próbą opowiedzenia o odczuciach Europejczyków na temat Europy, opowieścią o ich tożsamości, jest także apelem o promowanie debaty na temat zrozumienia i świadomości, ponieważ Europa oznacza przede wszystkim demokrację, a demokracja oznacza uczestnictwo. Europa to miejsce, w którym każdy ma prawo czuć się swobodnie, wyrażając swoje opinie i konfrontując je z opiniami innych.

W czwartek 16 maja o godz. 17.00 wraz z Instytutem Włoskim w Krakowie oraz Miastem Kraków zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Lisy Borgiani, który odbędzie się w Parku Jordana w Krakowie (od strony ul. 3 maja) z udziałem artystki.
Wystawa będzie prezentowana do 25 sierpnia 2024.

W piątek 17 maja w godz. 11.00-15.00 zapraszamy do Willi Decjusza, gdzie będzie można spotkać się z Lisą Borghiani oraz w przygotowanym przez artystkę atelier wziąć udział w jej fotograficznym projekcie.
Zebrane podczas piątkowego wydarzenia fotografie i wypowiedzi zostaną opublikowane przez artystkę i zaprezentowane podczas nadchodzących wystaw.
Więcej o projekcie: www.whatseurope.euWystawa zorganizowana w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

Organizatorzy:
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Instytut Kultury Willa Decjusza
Miasto Kraków

Współpraca:
EUNIC
EUROPEAN COMMISSION
YesTESMY
EUROPEWEEK
Ukraińskie Stowarzyszenie  Fotografików Profesjonalistów
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej