Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Wernisaż wystawy Photovoice 29.11.2024

Zapraszamy na wernisaż wystawy Photovoice i dyskusję panelową o narracjach migracyjnych do Willi Decjusza.
Wraz z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) oraz Fundacją Bezgranica zapraszamy 29 listopada 2024  o godz. 19.00 do Willi Decjusza w Krakowie na panel dyskusyjny na temat narracji migracyjnych oraz na wernisaż prac, powstałych w ramach warsztatów fotografii partycypacyjnej z udziałem osób migranckich.

Wernisaż jest zwieńczeniem cyklu warsztatów, w ramach których wykorzystano metodę Photovoice, dzięki której uczestnicy tworzyli wizualne narracje o miejscu, dzieląc się osobistą historią.
Przedstawione wypowiedzi uczestników projektu Photovoice to przejmujące opowieści, które ukazujące  emocje, wspomnienia i refleksje związane z ich życiem, migracją oraz doświadczeniem wojny. Każde zdjęcie łączy wrażliwość artystyczną z głębokim przesłaniem, skłaniając do dialogu i refleksji nad współczesnym doświadczeniem migracji.

W drugiej części wieczoru odbędzie się ekspercki panel dyskusyjny, w ramach którego zaproszeni goście będą rozmawiać o sposobach tworzenia narracji migracyjnych z własnych perspektyw, ukazując różnorodne metody procesu twórczego.

Autorzy fotografii:
Vlada Porkhun, Tamara Arkhypova, Vladyslav Chernikov, Nataliya Yermolayeva, Irina Minakova, Larysa Larionova

Uczestnicy panelu:
Anna Fiń – socjolożka, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury i Zmian Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Specjalizuje się w socjologii migracji, socjologii miasta oraz badaniach nad kulturą i sztuką. Prowadzi badania nad współczesnymi migracjami Polaków do Stanów Zjednoczonych (ze szczególnym uwzględnieniem imigracji w Nowym Jorku), procesami migracji z Europy do USA, relacjami pomiędzy grupami migracyjnymi oraz procesami tworzenia i przekształcania dzielnic imigrantów. Stypendystka m.in.  Programu Fulbrighta, w ramach którego zgłębiała rolę fotografii w badaniach nad procesami migracji.

Urszula Tokarska – psycholożka, wykładowczyni akademicka zajmująca się m.in. narracjami autobiograficznymi i symbolizacją ludzkich doświadczeń. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół psychologii biegu życia ludzkiego, psychologii egzystencjalnej oraz możliwości zawartych w jakościowych metodach poznawania i oddziaływania na współczesnego człowieka.

Dawid Zieliński – fotograf, współpracujący w tematach migracyjnych z takimi tytułami jak The Wall Street Journal, Le Monde czy FAZ. Zwycięzca Grand Press Photo 2016 za fotografię przedstawiającą uchodźców w Grecji.

Prowadzenie:
Tomasz Padło - fotograf dokumentalista. Urodzony i zamieszkały w Krakowie. Wykształcenie zdobył w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Od wielu lat zajmuje się badaniem problemu percepcji przestrzeni. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W czasie wydarzeń podczas Dnia Otwartego wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna i wideo. Osoby biorące udział w wydarzeniu wyrażają zgodę na utrwalenie wizerunku i późniejsze wykorzystanie go wyłącznie do celów realizacji projektu (promocja, ewaluacja). 


Organizatorzy:

IOM - Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest częścią Systemu ONZ i wiodącą międzyrządową organizacją promującą uporządkowane migracje, odbywające się z poszanowaniem praw człowieka i przynoszące korzyści wszystkim stronom. W Polsce IOM wspiera migrantów poprzez różnorodne działania w obszarach takich jak integracja, ochrona i pomoc bezpośrednia.

Fundacja Bezgranica - fundacja promująca wiedzę za pomocą sztuk wizualnych, ukazująca nietypowe spojrzenie na kwestie migracji i integracji międzyludzkiej. Za pomocą narzędzia fotografii znacznie wykracza poza powierzchowność poruszanych zagadnień.

Instytut Kultury Willa Decjusza – Instytut prowadzi działalność w zakresie propagowania kultury i dziedzictwa, współpracuje z licznymi instytucjami sztuki i kultury z całego świata, jak również z organizacjami i podmiotami działającymi na rzecz artystów, twórców oraz naukowców na skalę lokalną i międzynarodową. Instytut aktywnie działa w obszarach związanych z przynależnością Krakowa do takich organizacji, jak Organizacja Miast Dziedzictwa Światowego OWHC, Sieć Miast Kreatywnych UNESCO, jest członkiem Programu Rezydencjalnego Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network ICORN), Sieci Scholars at Risk i sieci Europa Nostra. Głównym mottem Instytutu jest: „Miejsce spotkań”, a ideą wszystkich podejmowanych działań – dialog, otwartość i współpraca.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej