Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Świętuj z nami! 16.05.2024

Weź udział w wystawie i projekcie fotograficznym "Czym jest dla Ciebie Europa?"
Wystawa fotografii Lisy Borgiani i wydarzenia towarzyszące obchodom 20. rocznicy wejścia Polski do UE.

CZYM JEST DLA CIEBIE EUROPA?
EUROPEJSKA PODRÓŻ PRZEZ OBRAZY I EMOCJE
27 MIAST | 1200 PORTRETÓW | 3000 GŁOSÓW

Projekt "Czym jest dla Ciebie Europa?" to narracja fotograficzna stworzona przez włoską artystkę Lisę Borgiani, która od 2019 roku odwiedza główne europejskie miasta, zadając ludziom, których fotografuje, pytanie: Czym jest dla Ciebie Europa?

"Czym jest dla Ciebie Europa?" to historia w obrazach, która prowadzi Lisę Borgiani do różnych europejskich miast: w 2019 r. do Aten i Berlina, w 2020 r. do Mediolanu i Rzymu, w 2021 r. do Paryża i na wyspę Ventotene, w 2022 r. do Budapesztu, do krajów bałtyckich, Guben-Gubin, na Maltę, w 2023 r. do Strasburga, Bonn i Drezna, w 2024 r. do Madrytu i Lizbony. W tym roku czterech ukraińskich fotografów z Ukraińskiego Stowarzyszenia Fotografików Profesjonalistów zebrało portrety i głosy ludzi mieszkających w Kijowie, Odessie, Lwowie i Charkowie.

"Czym jest dla Ciebie Europa?" to artystyczna podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu uczuć, to dialog między obrazami i słowami napotkanych osób, bez względu na narodowość, płeć, zawód, przekonania religijne czy pochodzenie społeczne i kulturowe.

"Czym jest dla Ciebie Europa?" jest zatem próbą opowiedzenia o odczuciach Europejczyków na temat Europy, opowieścią o ich tożsamości, jest także apelem o promowanie debaty na temat zrozumienia i świadomości, ponieważ Europa oznacza przede wszystkim demokrację, a demokracja oznacza uczestnictwo. Europa to miejsce, w którym każdy ma prawo czuć się swobodnie, wyrażając swoje opinie i konfrontując je z opiniami innych.

W czwartek 16 maja o godz. 17.00 wraz z Instytutem Włoskim w Krakowie oraz Miastem Kraków zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Lisy Borgiani, który odbędzie się w Parku Jordana w Krakowie (od strony ul. 3 maja) z udziałem artystki. Wystawa będzie prezentowana do 30 sierpnia 2024.

W piątek 17 maja w godz. 11.00-15.00 zapraszamy do Willi Decjusza, gdzie będzie można spotkać się z Lisą Borgiani oraz w przygotowanym przez artystkę atelier wziąć udział w jej fotograficznym projekcie.
Zebrane podczas piątkowego wydarzenia fotografie i wypowiedzi zostaną opublikowane przez artystkę i zaprezentowane podczas nadchodzących wystaw.
Więcej o projekcie: www.whatseurope.eu

Organizatorzy:
Instytut Włoski w Krakowie
Instytut Kultury Willa Decjusza
Miasto Kraków

Współpraca:
EUNIC
EUROPEAN COMMISSION
YesTESMY
EUROPEWEEK
Ukraińskie Stowarzyszenie  Fotografików Profesjonalistów


Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

EUgeniusz

W Ogrodzie Gotyckim, w najbliższym otoczeniu Willi Decjusza można zobaczyć współczesną rzeźbę zatytułowaną „EUgeniusz” autorstwa polskiej artystki Dagmary Pater, uczestniczki jednego z międzynarodowych programów zrealizowanych w tutejszej instytucji.   

Program OUTSIDER - Europejskie Laboratorium Artystyczne, odbył się w okresie od 12 do 22 września 2004 roku i adresowany był do grupy 12 artystów z krajów byłego bloku komunistycznego, reprezentujących dyscypliny teatralne i parateatralne. W projekcie wzięli udział artyści pochodzących z Białorusi, Czech, Litwy, Mołdowy, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji oraz Węgier. Projekt posiadał formułę laboratorium artystycznego, w ramach którego zrealizowane zostały warsztaty muzyczne prowadzone przez kompozytora i muzyka dr hab. Jacka Ostaszewskiego z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, choreograficzne, prowadzone pod kierunkiem Iwony Olszowskiej, tancerki i choreografa z Eksperymentalnego Studium Tańca oraz teatralne z udziałem Andrzeja Sadowskiego. Rezultatem współpracy było wykreowanie etiud teatralnych oraz indywidualnych dzieł wizualnych interpretujących fenomen OUTSIDERa we współczesnym świecie. Podczas warsztatów publiczność miała okazję zobaczyć 12 indywidualnych prezentacji, które umiejscowione zostały w przestrzeniach renesansowej Willi Decjusza.

Jednym z efektów warsztatów była rzeźba umieszczona w przestrzeni Ogrodu Gotyckiego przedstawiająca postać z rozpostartymi rękoma, pragnącą wzbić się w górę, do lotu…no właśnie dokąd. W formie takiej rzeźbiarskiej instalacji autorka wyraziła niepokoje, wątpliwości, oczekiwanie czym będzie nowa rzeczywistość w strukturach poszerzonej o kolejne kraje Europy. Postać na swoich plecach niesie ze sobą koło. Ten, od wieków, niezwykle symboliczny element wyrażał świadomość jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, aby spełnić wszystkie wymagania i stać się pełnoprawnym członkiem wielkiej europejskiej wspólnoty. Koło, z jednej strony jest obciążeniem, ale wyraża przecież także ruch postęp, przemianę czy doskonałość.

Od powstania „EUgeniusza” minęło 20 lat. Rzeźba w Ogrodzie Gotyckim wpisała się w najbliższe otoczenie Willi Decjusza i pokryta patyną czasu zaprasza do świętowanie 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, ale też prowokuje do zadawania kolejnych pytań.

 

Autorka „EUgeniusza” urodziła się w Polsce w rodzinie polsko-niemieckiej. Ukończyła Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie, aktualnie mieszka w Oslo. Jest artystką wizualną, tworzy prace malarskie, rysunki, portrety i instalacje przestrzenne. Pasjonuje się pracą z dziećmi i młodzieżą, podczas której wykorzystuje elementy sztuki, filozofii, ekologii i etyki.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej