Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Stypendia scenariopisarskie 10.07.2023

Znamy wyniki naboru na polsko-niemieckie stypendia dla dramatopisarzy i scenarzystów.
W imieniu Instytutu Kultury Willa Decjusza, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także Literarisches Colloquium Berlin i Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie z radością informujemy, że w tym roku w Willi Decjusza - w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla dramatopisarzy i scenarzystów - nad swoimi projektami będą pracować: Marta Sokołowska i Natalie Baudy (wrzesień), Magda Fertacz i Martin Heckmanns (październik) oraz Magdalena Wleklik i Claus Martin (listopad).

W ramach podsumowania projektu, fragmenty tekstów naszych stypendystów, które powstaną podczas pobytu stypendialnego w Willi Decjusza, zostaną zaprezentowane w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w grudniu 2023 roku w formie maratonu mini-inscenizacji, przygotowanych przez artystów teatru i studentów AST Kraków.

Serdecznie gratulujemy!
Fot. Lea Sokołowska

Marta Sokołowska

Marta Sokołowska – dramatopisarka, dramaturżka, prozaiczka. Laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO, projektu wydawniczego „Pierwsza książka prozą” oraz konkursu „Dramat!” organizowanego przez Dwutygodnik i Teatr IMKA, finalistka Konkursu Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy Aurora, dwukrotna finalistka konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej „Metafory Rzeczywistości”. Autorka scenariusza i reżyserka filmu dokumentalnego „zeno-san”. Jej twórczość była prezentowana w wielu prestiżowych teatrach i instytucjach, a teksty tłumaczono na wiele języków.

Marta Sokołowska podczas rezydencji będzie pracować nad projektem „Anekumena”, dla którego punktem wyjścia jest koncepcja „nowej złożoności” – nurt muzyki współczesnej charakteryzujący się skomplikowanymi strukturami muzycznymi i zaawansowanymi technikami wykonawczymi. W jej tekście dramatycznym spotkają się Barbara Buczek, Hans-Joachim Hespos i Klaus K. Hübler, pionierzy „nowej złożoności” w Polsce i w Niemczech, którzy zostają postawieni wobec zadania pomyślenia na nowo o koncepcji anekumeny – obszaru, który istnieje w poprzek i pomimo wszelkich granic.
Fot. Mark Peckmezian

Natalie Baudy

Natalie Baudy - studiowała teatrologię i muzykologię w Moguncji, Paryżu i Berlinie oraz dramaturgię w August Everding Theatre Academy w Monachium. Od sierpnia 2018 roku mieszka w Berlinie jako niezależna pisarka i dramaturżka. Laureatka Chemnitz Theatre Prize for Young Drama 2019 i Nagrody Publiczności Konkursu Młodych Talentów 2022 w Theater Drachengasse w Wiedniu (wraz z Davidem Moserem). Stypendystka Programu Hansa Gratzera w Schauspielhaus Wien oraz w Drama Lab w teatrze Wiener Wortstätten. Regularnie współpracuje z reżyserem Davidem Moserem.Ostatnio napisała tekst do „Nieobecności”, projektu reżyserki Blanki Rádóczy, którego premiera odbyła się w wiedeńskim Kosmostheater w marcu 2023 roku.
W swojej pracy interesuje się estetyką popkultury, zjawiskami cyfrowymi i perspektywami feministycznymi.

Podczas stypendium w Krakowie Natalie Baudy będzie rozwijać swój projekt spektaklu teatralnego „Chorgeister”, który dotyczy relacji między jednostką a wspólnotą oraz dynamiki w grupie. Przy pracy będzie opierać się na wynikach swoich badań antropologicznych, których przedmiotem było zjawisko esprit de corps i solidarności w instytucji policji.
Fot. z archiwum artystki

Magda Fertacz

Magda Fertacz - dramatopisarka, scenarzystka filmowa i telewizyjna. Była m.in. finalistką Międzynarodowego Konkursu Stuckemarkt ,a  także laureatką i podwójną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest autorką ponad 20 sztuk teatralnych, w tym też dla dzieci. Teksty Magdy Fertacz z powodzeniem są wystawiane na scenach polskich i zagranicznych. Ostatnie premiery miały miejsce między innymi w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Moskwie, Los Angeles, Nowym Jorku, w Izraelu, w Bostonie na Uniwersytecie Harvarda, w Bergen.

Podczas rezydencji w Willi Decjusza Magda Fertacz będzie pracować nad spektaklem „Ona zawsze tam była” – surrealistyczną wersją dramatu rodzinnego, będącego uważnym studium kondycji polskiego społeczeństwa po wybuchu wojny na Ukrainie.
Fot. Max Zerrahn

Martin Heckmanns

Martin Heckmanns - pisarz i dramaturg. Studiował literaturę, filozofię i historię w Bielefeld i Berlinie. Od tego czasu napisał ponad 20 sztuk teatralnych wystawianych na niemieckich i zagranicznych scenach (m.in. w Polsce, Szwecji, Turcji, Japonii, na Kubie i w USA). Otrzymał szereg nagród i stypendiów, a jego książka dla dzieci była nominowana do Niemieckiej Nagrody Książki dla Młodzieży. Mieszka w Berlinie i Enger.

Podczas rezydencji w Willi Decjusza Martin Heckmanns będzie pracował nad projektem „Daleki znajomy, tajne połączenie. Tragedia w pięciu dniach” – polifonicznym dramatem rozgrywającym się na dworcu kolejowym, w którym nie ma  bohaterów, są tylko przypadkowe spotkania i zderzenia różnych światów i tożsamości.

Magdalena Wleklik

Magdalena Wleklik – absolwentka Scenariopisarstwa na Wydziale Reżyserii oraz Realizacji Telewizyjnej na Wydziale Operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Obecnie doktorantka tej uczelni. Autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych i radiowych. Dramatopisarka. Laureatka konkursów scenariuszowych i dramatopisarskich, m.in.: Nagroda Główna Script Wars, Nagroda Główna Audioteki i Nagroda w konkursie Wyobraź Sobie za scenariusz filmu „Królowa garów” (w produkcji), Buława Hetmańska na 42. Zamojskim Lecie Teatralnym za dramat „Władcy”, Nagroda Teatru Polskiego Radia Horyzonty Wolności za scenariusz słuchowiska „Agent wolności”. Reżyserka filmów krótkometrażowych oraz słuchowisk. Współtwórczyni i redaktorka Biblioteki Scenariuszy Filmowych na portalu filmpolski.pl. Wykładowczyni akademicka. Przewodnicząca Zarządu Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Podczas pobytu w Krakowie Magdalena Wleklik będzie pracować nad scenariuszem do pełnometrażowego filmu biograficznego o Czesławie Miłoszu na podstawie fragmentu książki „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej, sekretarki Czesława Miłosza.

Claus Martin

Claus Martin - reżyser i producent filmów krótkometrażowych. Studiował reżyserię u Götza Friedricha na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Hamburgu. Pracuje jako niezależny reżyser przy produkcjach w Niemczech, Austrii, Danii i Szwecji. W latach 2001-2004 był dyrektorem artystycznym Oper an der Leine, gdzie wystawił wiele współczesnych oper. Jego praktyczne doświadczenie jako reżysera jest podstawą jego własnego pisarstwa, kontynuującego tradycję aktorów-autorów, takich jak Szekspir, Molière czy Nestroy.  Do tej pory ukazało się 13 jego pełnometrażowych sztuk teatralnych. Oprócz pracy teatralnej regularnie pisze scenariusze dla telewizji, m.in. satyryczny „heute show” (ZDF), naukowy program dla dzieci „Woozle Goozle” (RTL) i program komediowy „Schloss Goldbach” (SAT1). Jego film krótkometrażowy „Mission Accomplished” otrzymał wiele międzynarodowych nagród.

Podczas pobytu w Krakowie Claus Martin będzie pracował nad komedią o historii miłosnej, która rozwija się ponad granicami, kulturami i religiami – osadzoną we współczesnym kontekście wojny na Ukrainie i stosunków polsko-niemieckich.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej