Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Serhij Żadan, s. Michaela Rak, Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree 20.10.2022

Znamy laureatów Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka NZ.
20 października 2022 roku w Willi Decjusza w Krakowie podczas uroczystej Gali została po raz 19. wręczona Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.

W tym roku do Nagrody zgłoszono kilkanaście kandydatur. Wśród nominowanych znalazły się osoby i organizacje z różnych stron świata działające na rzecz pokoju, praw człowieka oraz dialogu religii i kultur. W pracach Kapituły udział wzięli przedstawiciele: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Krakowa, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Wydawnictwa ZNAK, Fundatorów i Inicjatorów Nagrody oraz Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Decyzją Kapituły, Polską Nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello w 2022 r. otrzymują:

·       w kategorii „Osoba”: Serhij Żadan (Ukraina)

„Polska Nagroda im Sergio de Mello, Brazylijczyka, trafia dziś w ręce jego imiennika Serhija Żadana, Ukraińca, którego dokonania i życie są świadectwem postawy jaką prezentował w swoim życiu de Mello. Ta nagroda jest także hołdem dla ludzi, którzy w sytuacji agresji ze strony rewizjonistycznej Rosji stają niezłomnie w obronie godności oraz wolności swojego narodu. To jest także wyrażenie naszej solidarności z Ukrainą, gdzie miałem zaszczyt jako ambasador reprezentować RP. Wiemy, że ludzie tacy jak Serhij Żadan nie ustaną w swoich wysiłkach na rzecz wolności i demokracji, a Ojczyzna Laureata - Ukraina staje się dziś inspiracją dla świata. – mówił w laudacji Jan Piekło, Przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza, były ambasador Polski w Ukrainie.

·       w kategorii „Organizacja pozarządowa”: Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree (Irlnadia)

„Cieszę się, że nagrodę z ramienia Centrum na Rzecz Pokoju i Rojednania w Glencree odbiera dziś Barbara Walshe, wieloletnia przewodnicząca zarządu. Na jej ręce chciałabym złożyć wyrazy uznania i gratulacje dla ciężkiej i owocnej pracy wszystkich pracowników centrum. Glencree odegrało ważną rolę w irlandzkim procesie pokojowym, gromadząc skonfliktowanych w celu prowadzenia poufnego dialogu i pomagając budować relacje ponad podziałami. Oprócz bieżących prac na wyspie Irlandii, Centrum swoją perspektywą i doświadczeniem pomaga innym państwom na świecie w rozwiązywaniu konfliktów. – podkreśliła w swojej laudacji Anna Sochańska, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Polski w Irlandii.

·       Nagroda Honorowa: s. Michaela Rak (Polska)

„Przyznana siostrze Michaeli rak Nagroda jest docenieniem bardzo ważnej i potrzebnej w naszych czasach postawy - otwartości na drugiego człowieka i dzielenia się z nim dobrem – bez względu na przeciwieństwa, z wiarą w lepsze jutro. W myśl maksymy samej siostry Michaeli, która lubi powtarzać, że jej tożsamością jest „bycie na tak””. – mówił w laudacji przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP.

Laureaci otrzymali statuetkę autorstwa Andrzeja Renesa, dyplom pamiątkowy oraz nagrodę finansową ufundowaną przez Sponsora – Grupę ZUE. 

Po Gali odbyła się dyskusja panelowa z laureatami Nagrody, którą poprowadziła dziennikarka Magdalena Rigamonti.

Gali towarzyszyło także wydarzenie upamiętniające osobę kijowskiego aktywisty Romana Ratusznego, który jako w czasie wojny w Ukrainie był zwiadowcą i zginął 9 czerwca pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Podczas wydarzenia zorganizowana była także zbiórka pieniędzy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.


Honorowy patronat nad Polską Nagrodą im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka objęli:
AMBASADOR KRÓLESTWA SZWECJI W POLSCE
WYSOKI KOMISARZ NARODÓW ZJEDNOCZONYCH DO SPRAW UCHODŹCÓW

SERHIJ ŻADAN

Poeta, pisarz, aktywista, tłumacz z języka niemieckiego, członek punkowego zespołu Żadan i Psy. Absolwent i wykładowca ukrainistyki oraz germanistyki w Instytucie Pedagogicznym w Charkowie. Członek grupy „Czerwona fira”, były przewodniczący Związku Pisarzy Ukraińskich (2000-2004). Jest laureatem wielu nagród, między innymi Bu-Ba-Bu za najlepszy wiersz roku 1998, a także Nagrody „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada, Nagrody im. Hannah Arendt. W październiku 2015 roku otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus” za powieść „Mezopotamia”. Był nominowany do Międzynarodowej Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w II edycji (2010-2012). W tym roku otrzymał tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą” oraz został laureatem Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich. Jego książki były przetłumaczone na wiele języków. W polskich przekładach ukazały się tomy jego wierszy „Historia kultury początku stulecia i inne wiersze”, „Drohobycz”, „Etiopia” i „Antena” oraz siedem powieści: „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Mezopotamia” i „Internat”. Mieszka w Charkowie, gdzie od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, aktywnie angażuje się w obronę miasta i pomoc jego mieszkańcom: m.in. organizując i wspierając transporty leków, żywności, środków higieny dla ludności cywilnej oraz samochodów dla szpitali walczącego Charkowa.

Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree

Centrum na Rzecz Pokoju i Pojednania w Glencree to niezależna pozarządowa organizacja założona w 1974 r. w reakcji na konflikt w Irlandii Północnej. Odegrała wówczas ważną rolę w procesie pokojowym, głównie poprzez umożliwienie obu stronom krwawego konfliktu nawiązanie konstruktywnego dialogu oraz zbudowanie relacji opartych na zaufaniu ponad podziałami politycznymi i religijnymi oraz wbrew wzajemnym uprzedzeniom.

„Pokój dla wszystkich” – to misja Centrum i główny cel jego działań. Organizacja specjalizuje się w rozwiązywaniu konfliktów, prowadzeniu szerokiego, inkluzyjnego dialogu, mediacjach, negocjacjach oraz edukacji na rzecz pokoju. Centrum w Glencree już od prawie 50 lat realizuje swoje programy koncyliacyjne na 4 kontynentach m.in. w Izraelu i Palestyna, Turcji, Haiti czy w Tajlandii, pracując zarówno z osobami indywidualnymi  jak i całymi grupami społecznymi.
„Wierzymy w świat, w którym prawa człowieka są chronione, w którym różnorodność jest cenioną wartością, w którym każdy człowiek może żyć godnie, w społeczeństwie opartym na szacunku i równości, wolnym od przemocy i wykluczenia, gdzie konflikty rozwiązuje się pokojowo” - mówią założyciele Centrum.
Nagrodę w imieniu Centrum odebrała Barbara Walshe – prezes Centrum w latach 2014-22.

https://glencree.ie/about/

NAGRODA HONOROWA – s. Michaela Rak

Polska siostra zakonna, założycielka i dyrektor Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Siostra Michaela rozwinęła opiekę hospicyjną, którą objęci są przedstawiciele wielokulturowej Wileńszczyzny. Jest to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek na Litwie. Na początku 2020 roku w Wilnie - z inicjatywy Siostry Michaeli Rak - zostało otwarte pierwsze w krajach bałtyckich hospicjum dla dzieci.

Ukończyła studia w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1984 należy do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W latach 1996–2008 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie była jedną z założycielek, a następnie kierowała Hospicjum im. św. Kamila. Na działalność placówki pozyskiwała środki poprzez kwesty uliczne, koncerty charytatywne oraz akcję Pola Nadziei. Pomagała w zakładaniu hospicjów w Mińsku, Kaliningradzie oraz hospicjum domowego w okolicach Berlina. Za swoją działalność charytatywną otrzymała szereg wyróżnień jak statuetkę św. Krzysztofa w kategorii „Anioł Miłosierdzia nad Wilnem”, tytuł Miłosiernego Samarytanina, Nagrodę „Chluba Litwy” z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Sponsor Nagrody:

Grupa ZUE

Partnerzy:
Instytut Kultury Willa Decjusza
Arsmodi - food design
Miasto Kraków

Patroni medialni:
TVP3 Kraków
Polskie Radio dla Zagranicy - Redakcja Polska
Radio Kraków
Rzeczpospolita
telewizja.krakow.pl
Kraków PL
Wyborcza Pl
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej