Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

RADAR w wersji online powraca! 25.09.2023

Zapraszamy do lektury!
Z radością informujemy, że uruchomiliśmy nową stronę internetową magazynu literackiego RADAR, na której można przeczytać nie tylko teksty z ostatniego wydania specjalnego DOM.CZAS.ZMIANA, ale także teksty archiwalne.

Publikowane na łamach RADARU wiersze, teksty prozatorskie i eseistyczne oraz dramaty współczesnych autorów i autorek z Polski, Niemiec i Ukrainy w przekładach na trzy języki stanowią nie tylko dialogujące ze sobą opowieści o fascynujących artystycznych światach, ale także kreują wspólną kulturową mapę tematów i doświadczeń twórców i odbiorców z Europy Środkowo-Wschodniej.

Stowarzyszenie Willa Decjusza we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza oraz partnerami Literarisches Colloquium Berlin z Niemiec i Lwów City of Literature z Ukrainy planuje kontynuować radarowe idee i na stronie RADARU tworzyć kulturowo-społeczną platformę twórczej wymiany.

Zapraszamy na stronę RADARU!
https://e-radar.online/


Strona internetowa RADARU powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.


O RADARZE

"Radar" to międzynarodowy magazyn literacki ukazujący się w języku niemieckim, polskim i ukraińskim, wydawany w Willi Decjusza w latach 2010-2014. Ideą "Radaru” było stworzenie wspólnej przestrzeni dialogu dla pisarzy  z różnych części Europy odbywających rezydencje literackie w Willi Decjusza. Poprzez tematy poruszane na jego łamach "Radar" był świadkiem wielu wydarzeń historycznych ważnych dla tych krajów, ale także w szerszej perspektywie dla całej Europy. Nowatorska trójjęzyczna forma czasopisma miała w szczególności na celu prezentowanie trójstronnej perspektywy doświadczeń wspólnych dla Polaków, Niemców i Ukraińców.

Pytaniem, towarzyszącym pierwszemu numerowi magazynu literackiego „Radar” było: „Czy możliwa jest jedna literatura trzech narodów?” Twórcy „Radaru” w 2010 roku wyszli z założenia, że literatura trzech sąsiednich narodów w gruncie rzeczy tworzy spójny obraz rzeczywistości. Fundament pierwszych numerów magazynu stanowiły doświadczenia programu stypendialnego Stowarzyszenia Willa Decjusza „Homines Urbani”, wspólnych wyjazdów autorów-stypendystów do Berlina i Lwowa, a także udział w międzynarodowych festiwalach

Dotychczas ukazało się 11 numerów „Radaru”, na łamach magazynu swoje teksty literackie publikowali m.in.: Ksenya Kharchenko, Serhij Żadan, Ursula Kiermeier, Igor Stokfiszewski, Birgit Bauer, Robert Ostaszewski, Małgorzata Buchalik, Iyryna Chadarenka, Natalia Śniadanko, Ostap Slyvynsky.

Po dziewięciu latach od ukazania się ostatniego numeru magazynu „Radar” postanowiliśmy przygotować wyjątkową trójjęzyczną (polsko-ukraińsko-niemiecką) publikację, która nawiązuje do poprzednich numerów „Radaru” wydawanego w latach 2010-2014.  Na łamy nowego wydania zaprosiliśmy osoby, które tworzyły „Radar” przed laty: autorów i aktorki, tłumaczy i tłumaczki, stypendystów i stypendystki Willi Decjusza.

17 stycznia 2023 r. w Krakowie miała miejsce premiera specjalnego wydania czasopisma RADAR, połączona z dyskusją z autorami i tłumaczami pt. „DOM.CZAS.ZMIANA – Spotkanie różnych języków i perspektyw”, w której udział wzięli: Natalka Śniadanko, Jacek Dehnel i Andreas Volk oraz Urszula Pieczek.
Specjalne wydanie Radaru ukazało się w styczniu 2023 dzięki wsparciu finansowemu w ramach Funduszu Stabilizacyjnego na rzecz Kultury i Edukacji  Niemieckiego Federalnego Urzędu Spraw Zagranicznych oraz Goethe-Institut.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej