Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Panel dyskusyjny "Queer Roundtable" dostepny online 14.07.2022

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty.
grafika ozdobna z napisem Maj równości
18 maja 2022 w ramach krakowskiego cyklu "Maj Równości" w Spółdzielni "Ogniowo" w Krakowie odbył się panel dyskusyjny "Queer roundtable" na temat sytuacji osób LGBT+ w kontekście kryzysu migracyjnego i wojny w Ukrainie. W jaki sposób można ułatwić osobom nieheteronormatywnym zza granicy integrację w społecznościach lokalnych w obecnym czasie nasilonych nastrojów homofobicznych?Jak tworzyć bezpieczne przestrzenie dla osób queer, które pozwolą wysunąć na pierwszy plan kluczowe dla nich problemy i potrzeby? Co wydarza się na przecięciu narodowości, migracji i tożsamości seksualnej? Jak należy rozumieć te zależności w kontekście polskim?

W spotkaniu udział wzięli: Aaiún Nin z Angoli (stypendystka ICORN w Willi Decjusza w Krakowie), Karol Wilczyński, Magdalena Dropek i Serhii Chupryna z Ukrainy.

Aaiún Nin, urodzona w Angoli niebinarna osoba uprawiająca poezję, tworząca sztukę mixed media i zaangażowana w aktywizm, posługująca się pseudonimem. W swojej twórczości podejmuje wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczeń osób LGBT+. Własnie ukazał się polski przekład jej wierszy "Pęknięte połówki mlecznego słońca" (wyd. Lokator).
Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i jest silnie zakorzeniona w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W swoich wierszach Nin często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu. Od momentu przeniesienia się do Danii w 2016 roku, współpracuje z artystami identyfikującymi się z kulturą queer, w swoich wypowiedziach podnosząc kwestie dyskryminacji prawnej migrantów oraz systematycznej przemocy policyjnej w Skandynawii.
Obecnie w ramach stypendium Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN mieszka w Willi Decjusza w Krakowie.

Magdalena Dropek, absolwentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez prawie 10 lat redaktorka największego i najstarszego w Polsce portalu dla ludzi LGBT, Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Od 2013 roku członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl, zajmującej się wzmacnianiem społeczności LGBT i działaniami antydyskryminacyjnymi w mniejszych miastach na południu Polski. Członkini powołanej w maju 2019 roku przez prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, Rady ds. Równego Traktowania, od stycznia 2020 współpracuje z biurem poselskim Maćka Gduli (Lewica) w Krakowie.

Karol Wilczyński, dziennikarz, nauczyciel i wykładowca UJ. Zajmuje się tematyką migracji przymusowych i islamofobii. Promuje edukację globalną oraz rozwiązania dotyczące integracji cudzoziemców. Współtworzy platformę Salam Lab edukującą na temat migracji i praw człowieka w języku polskim oraz wspierającą osoby w potrzebie. Tworzył reportaże m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, a ostatnio - z pogranicza Białorusi, Litwy i Polski.

Serhii Chupryna, tłumacz, edukator i aktywista z Kijowa, który od 8 lat mieszka w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków), wolontariusz Fundacji Widowisk Masowych.

Organizatorem spotkania był Instytut Kultury Willa Decjusza w Krakowie.

Queer Roundtable

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej