Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Nowa rezydentka w Willi Decjusza 09.08.2023

Witamy w Krakowie Marię Elenę Bonet, która spędzi tu sierpień w ramach projektu „Kultura na Uchodźstwie”.
W ramach „Kultury na Uchodźstwie” przez cały sierpień białoruska artystka Maria Elena Bonet, będzie pracowała w Willi Decjusza nad swoim nowym projektem artystycznym, inspirowanym twórczością Czesława Miłosza, w szczególności utworem „Dolina Issy”.  Twórcze działania Marii Eleny Bonet skoncentrowane będą wokół motywu rzeki, który pojawiał się zarówno w jej wcześniejszych projektach artystycznych prezentowanych w Willi Decjusza w ramach „Kultury na Uchodźstwie”: „Moja rzeka” i „Zaręczyny z morzem”, jak i w utworach polskiego noblisty. W czasie pobytu  w Krakowie artystka planuje zagłębić się w twórczość Czesława Miłosza oraz odwiedzić miejsca związane z jego życiem.

Rozpoczynam pracę nad serią obrazów, opartych na utworach literackich Czesława Miłosza. Jest to zupełnie nowa praca, w której będę malowała farbami olejnymi. W moim ostatnim projekcie "Zaręczyny z morzem" używałam fotografii jako narzędzia, które miało właściwości alchemicznego lustra. W nowym projekcie używam farb olejnych i płótna jako narzędzi do ukazania wewnętrznego odbicia, wywołanego twórczością Czesława Miłosza.
Jestem blisko obrazów i doświadczeń zawartych w dziełach Miłosza. Obrazy opisane na przykład w "Dolinie Issy" przywołują  moje własne wspomnienia z dzieciństwa spędzonego nad rzeką, wspomnienia czasu, który wpłynął na kształtowanie się mojej osobowości. To była pierwsza książka, którą przeczytałam, kiedy przyjechałam do Polski 2 lata temu. Poczułam wtedy pokrewieństwo i zrozumienie na poziomie obrazów, co pomogło mi na oswojenie się z nowym miejscem.
Miłosz pisał "twarzą do rzeki", czując to współbrzmienie, chciałabym wyrazić to podejście do życia poprzez obrazy wizualne. - mówi Maria Elena Bonet o swoim nowym projekcie artystycznym.

* Projekt dofinansowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Maria Elena Bonet

Maria Elena Bonet - urodziła się w Mińsku, ukończyła Białoruską Akademię Sztuk Pięknych. Od 2007 roku skupia się na fotografii analogowej, tworzy dzieła sztuki przy użyciu manualnych procesów fotograficznych, takich jak: technika żelatynowo-srebrowa, guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Od 2017 roku prowadzi autorskie warsztaty w zakresie fotografii manualnej. Od 2018 roku realizuje projekty multimedialne obejmujące fotografię, wideo, dźwięk i światło. Od 2019 roku jest reprezentowana przez galerie sztuki we Francji i Hiszpanii.
W 2020 roku została nominowana do Państwowej Nagrody w Zakresie Sztuk Pięknych na Białorusi: Fotografia artystyczna. Solidaryzując się z ocenzurowanym artystą oraz z ofiarami przemocy ze strony rządu na Białorusi, wycofała swoją kandydaturę.
W 2021 roku została zwyciężczynią Miesiąca Fotografii w Grenoble, Francja. W tym samym roku film „Moja Rzeka” został wybrany w konkursie filmów krótkometrażowych i pokazany na ValdarnoCinema Film Festival we Włoszech. Otrzymała również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia i przyjechała do Polski, gdzie obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.
W 2022 roku została laureatką stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Rozpoczęła również na Uniwersytecie Warszawskim pracę badawczą nad historią fotografii analogowej na Białorusi i w Polsce.

https://maria-bonet.com/
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej