Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Muzyka polska i ukraińska 30.06.2024

Zapraszamy na koncert muzyki kameralnej.
30 czerwca (niedziela) 17.00 zapraszamy do Willi Decjusza na koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w wykonaniu skrzypaczki Aleksandry Kuls oraz pianisty Marcina Koziaka.


PROGRAM:

Henryk Wieniawski - Obertas op.19 nr 1
                                  Legenda op.17
                                  Polonez A-dur op.21

Mykola Lysenko - Romans As-dur op.27
                             II Rapsodia na tematy ukraińskie "Dumka-Shumka" op.18

Stefania Turkewich - Pieśni Galicyjskie (wybór pieśni w transkrypcji A.Kuls/M.Koziak)

Grażyna Bacewicz -  Witraż
                                  IV Sonata na skrzypce i fortepian

Bilety do nabycia w kasie przed koncertem lub online:
https://bilety.willadecjusza.pl/index.php/repertoire.html?id=306ALEKSANDRA KULS
laureatka prestiżowych nagród na konkursach skrzypcowych i kameralnych, między innymi: Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie (wrzesień 2012), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2011), Międzynarodowego Konkursu im. Tadeusza Wrońskiego na Skrzypce Solo (2020), a także Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespołów kameralnych w duecie z Marcinem Koziakiem (2021).
Ukończyła studia w klasie profesor Kai Danczowskiej na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, a w roku 2022 uzyskała tytuł doktora sztuki.

Aleksandra Kuls występowała jako solistka z czołowymi orkiestrami nie tylko w wielu miastach Polski, ale także w USA, we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii (z orkiestrami Real Filharmonia de Galicia oraz Orquesta Sinfónica de Navarra), w Niemczech (z Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej), w Brazylii (z Orquestra Sinfonica do Paraná), w Turcji (z Istanbul Devlet Senfoni Orkestrası), na Węgrzech (z Duna Symphony Orchestra), na Ukrainie (z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej), w Chinach (z China Philharmonic Orchestra). Brała udział w międzynarodowych festiwalach: Chopin i jego Europa (2012-2015), Polish Culture Festival w Pekinie (2014), Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie (2013), International Kaposvár Chamber Music Festival na Węgrzech (2013), Muzyka w Starym Krakowie (2012).
Artystka miała zaszczyt współpracować z dyrygentami takimi jak: Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Michał Dworzyński, Andrés Mustonen, Yan Pascal Tortelier, Yang Yang, Stanisław Krawczyński i wielu innych. Uczestniczyła m.in. w kursach mistrzowskich Maxima Vengerova.
Aleksandra Kuls otrzymała liczne stypendia i nagrody za działalność artystyczną, m.in.: nagrodę „Paszport Polityki 2011” w kategorii muzyka poważna, nagrodę i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 2012), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012), stypendium Młoda Polska na realizację debiutanckiej płyty (2013) i inne.

Skrzypaczka posiada bogatą dyskografię: nagrała dwie płyty dla firmy DUX (w duecie z Justyną Danczowską oraz z utworami na skrzypce solo. Płyta solowa była nominowana do nagrody „Fryderyk”); zarejestrowała również utwory rzadko pojawiające się w programach koncertowych: Koncert skrzypcowy Ignacego Waghaltera (wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Andresa Mustonena), utwory skrzypcowe Giorgy Catoire'a (w duecie z J. Danczowską dla wydawnictwa Sarton Records), Rapsodię Polską Stefana Poradowskiego (z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, dyr. Paweł Przytocki), Offertorium Sofii Gubaiduliny (nagranie live DVD z Koncertu na Zamku w Pieskowej Skale, orkiestra CORda Cracovia, dyr. Marek Moś), Rapsodię Polską na skrzypce i orkiestrę Stefana Poradowskiego (nagranie dla Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Paweł Przytocki). W roku 2023 premierę miał album wytwórni NAXOS, na którym Aleksandra Kuls zarejestrowała Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego w duecie z wiolonczelistką Hayoung Choi (z towarzyszeniem Norrköping Symfoniorkester oraz dyr. Antoniego Wita).

MARCIN KOZIAK
Urodził się w 1989 roku w Krakowie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku dziesięciu lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs pianistyczny, a rok później debiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu, USA, Japonii, Chinach, Szwecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Rumunii, Chorwacji, Gruzji, na Wyspach Kanaryjskich, Ukrainie i na Węgrzech.

Pianista brał udział w wielu znaczących festiwalach oraz cyklach koncertowych : La Roque d’Anthéron International Piano Festival, Chopin i jego Europa, Rubinstein Piano Festival, Muzyka w Starym Krakowie, Emanacje, La Folle Journée au Japon, La Folle Journée au Varsovie, ASEM Culture and Arts Festival, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Kiev Summer Music Evenings.

Jego koncerty były transmitowane przez japońskie radio Ottava, radio France Musique, Polskie Radio i Telewizję Polską. Posiada w swoim w dorobku dwie płyty z muzyką Fryderyka Chopina.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów (Budapeszt 2006), II nagrody i trzech nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (Bydgoszcz 2007), III nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym (Hastings, Wielka Brytania, 2014); jest również półfinalistą i laureatem trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), jak również półfinalistą XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2014) oraz XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w Salt Lake City (2014). W 2021 roku został laureatem III nagrody oraz czterech nagród dodatkowych Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie występując w duecie z Aleksandrą Kuls, natomiast w 2022 roku został laureatem II nagrody oraz nagrody dla najlepszego polskiego zespołu na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi występując z Martą Gidaszewską oraz Robertem Łaguniakiem.

Od 2016 roku pracuje jako pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadził lekcje mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Polsce i Chinach. Od kilku lat współpracuje również z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej