pl
A A A

Międzynarodowy raport Freemuse zostanie ogłoszony w Krakowie 09.12.2020

10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, w Krakowie zostanie ogłoszony raport na temat wolności wypowiedzi artystycznej osób LGBTI, przygotowywany przez organizację Freemuse. Raport przybliża przypadki ponad 100 naruszeń wolności artystycznej, które miały miejsce w 40 krajach.
10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, w Krakowie zostanie ogłoszony raport na temat wolności wypowiedzi artystycznej osób LGBTI, przygotowywany przez organizację Freemuse. Raport przybliża przypadki ponad 100 naruszeń wolności artystycznej, które miały miejsce w 40 krajach.

Freemuse jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową działającą na rzecz praw człowieka, wolności słowa i ekspresji artystycznej oraz różnorodności kulturowej. Organizacja posiada specjalny status doradczy ONZ przy Radzie Gospodarczej i Społecznej (UN-ECOSOC) oraz status doradczy przy UNESCO.

Freemuse działa w skali międzynarodowej, dokumentuje naruszenia wolności artystycznej w różnych krajach świata. Współpracuje z artystami, organizacjami artystycznymi i kulturalnymi oraz aktywistami. Wspiera artystów, którzy w swoich krajach prześladowani są ze względu na płeć, rasę lub orientację seksualną. Freemuse broni wolności artystycznej, analizując m.in. prawne i polityczne praktyki cenzury i bezprawnych ograniczeń wolności artystycznej w ponad 90 krajach. Organizacja prowadzi kampanie promujące różnorodność, a także inicjuje, rozwija i wspiera lokalne sieci artystów i pracowników kultury, starając się, aby ich głos był słyszalny, a wolność wypowiedzi artystycznej nie była ograniczana.  

Organizacja Freemuse jest znana z przygotowywanego co roku raportu „The State of Artistic Freedom" („Stan wolności artystycznej”), w którym analizuje przypadki naruszeń wolności artystycznej, z jakimi spotykają się różne grupy twórców i ludzi kultury. Raport jest szeroko komentowany przez rządy państw, urzędników ONZ, a także środowiska akademickie, kulturalne i artystyczne.

Tematem przewodnim tegorocznego raportu jest naruszanie wolności artystycznej twórców LGBTI (LGBTI – lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe). Raport przybliża przypadki ponad 100 naruszeń wolności artystycznej, które miały miejsce w 40 krajach (zarówno w krajach, w których nie ma prawa penalizującego homoseksualizm, jak też  w krajach, w których homoseksualizm i jego propagowanie są uznawane za przestępstwo). Raport pokazuje stopień odpowiedzialności rządów za naruszenia, a także wskazuje dziedziny artystyczne, w których twórcy najczęściej spotykają się z cenzurą.

Prezentacja tegorocznego raportu odbędzie się w Krakowie. Zaproszenie naszego miasta do współpracy to docenienie lokalnej polityki społecznej i kulturalnej ukierunkowanej na prawo do swobodnej wypowiedzi twórczej. To jednocześnie efekt dotychczasowych, wielowymiarowych działań na rzecz poszanowania grup społecznych, które tworzą bogaty i różnorodny charakter Krakowa i przyczyniają się do jego otwartości. Uwagę międzynarodowych mediów przyciągnęły w szczególności ostatnie wyraźne gesty miasta mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu osób nieheteronormatywnych.

Ogłoszenie raportu odbędzie się 10 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków i będzie transmitowane online. Wśród gości specjalnych wydarzenia znajdą się m.in. Maria Arena, eurodeputowana i przewodnicząca Podkomisji Praw Człowieka, a także Srirak Plipat, dyrektor wykonawczy Freemuse. 

Prezentacja raportu będzie połączona z dyskusją panelową, w której wezmą udział: Srirak Plipat – przedstawiciel Freemuse, Nina Gabryś – przewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania, Robert Piaskowski – pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. kultury, a także przedstawiciele środowiska twórców: Maria Anna Potocka – dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Aaiún Nin – artystka sztuk wizualnych i pisarka z Angoli, pisarz Jacek Dehnel oraz Daniel Rycharski, artysta sztuk wizualnych. Dyskusji towarzyszyć będzie program kulturalny dostępny za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW.

Organizatorzy: Freemuse i Miasto Kraków

Współorganizator: Instytut Kultury Willa Decjusza

Partner: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Produkcja: KBF / PLAY KRAKÓW
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej