Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Kultura na uchodźstwie 07.12.2024

Dni solidarności w Willi Decjusza
grafika ozdobna z napisem Kultura na uchodźstwie
W sobotę, 7 grudnia 2024 odbędzie się kolejna edycja wydarzenia "Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza".

W Willi Decjusza cyklicznie organizujemy wydarzenia promujące różnorodność kulturową naszego miasta. Willa, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym, od 26 lat, pod auspicjami Gminy Miejskiej Kraków tworzy ważny punkt na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia. W ostatnim czasie szczególnie dużo miejsca przeznaczyliśmy, na pomoc przyjaciołom z Ukrainy, nie zaniedbując jednocześnie relacji i programów realizowanych z innymi międzynarodowymi partnerami.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza jest naszą odpowiedzią na trudną sytuację demokratycznej opozycji w Białorusi i pogłębiającego się w tym państwie kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich. Mając w pamięci postaci i wysiłki polskich twórców kultury na  uchodźstwie do rozmowy zapraszamy Białorusinów - ofiary politycznych opresji, który byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. Organizując wydarzenie Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza chcemy pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów - Nowych Krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.

Program wydarzenia:
11:00 – 12:30 | Literacki spacer po Krakowie
W sobotę, 7 grudnia wyruszymy w niecodzienną podróż śladami literatury białoruskiej w Krakowie. Podczas spaceru poznamy przygody białoruskiego klasyka w wieży Mariackiej, porozmawiamy o ważnych dla Białorusinów książkach wydanych w krakowskich drukarniach oraz odwiedzimy miejsca związane z twórczością literatów białoruskich. Oczywiście, nie zabraknie wierszy i cytatów w tłumaczeniu polskim oraz po białorusku.
Spacer zacznie się pod Barbakanem w Krakowie, poprowadzi go Zmicier Ramancou.
Spacer jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod mailem: villa@villa.org.pl

11:00 – 14:00 | Warsztaty fotograficzne z Marią Eleną Bonet
Warsztaty fotograficzne zatytułowane „Fotogram i cyjanotypia” prowadzone zostaną przez białoruską artystkę Marię Elenę Bonet. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z dwoma dawnymi i wyjątkowymi zjawiskami w fotografii. Cyjanotypia to jedna z najpiękniejszych metod ręcznego drukowania fotografii w kolorze pruskiego błękitu. Fotogram z kolei jest obrazem powstałym bez użycia aparatu. To techniki fotograficzne, które pozwalają uchwycić kształty obiektów lub rzucane przez nie cienie. Nadruki są niepowtarzalne, wszak można utworzyć je tylko w jednym egzemplarzu.

Podczas warsztatów uczestnicy:
- zapoznają się z historią i teorią fotogramów oraz cyjanotypii;
- zobaczą niezwykłe prace znanych artystów i fotografów, którzy korzystali z omawianych technik;
- dowiedzą się, jak przygotować światłoczułą emulsję fotograficzną;
- poznają tajniki doboru narzędzi
- wykonają samodzielnie fotogram techniką cyjanotypii (i oczywiście zabiorą go ze sobą).

Warsztaty adresowane są do wszystkich osób powyżej 13 roku życia.
Wstęp na warsztaty jest wolny, ilość miejsc jest ograniczona.
Obowiązują zapisy pod mailem: villa@villa.org.pl

Warsztatom towarzyszyć będzie WYSTAWA prac fotograficznych artystki, będących wyborem ze zrealizowanych przez nią w ostatnich latach projektów, które prezentowała w różnych krajach Europy.

Maria Elena Bonet urodziła się w Mińsku, w 2009 roku ukończyła Białoruską Akademię Sztuk Pięknych. W swojej działalności skupia się na fotografii analogowej i tworzy dzieła sztuki przy użyciu manualnych procesów fotograficznych, takich jak: technika żelatynowo-srebrowa, guma chromianowa, proces cynowy, cyjanotypia. Realizuje także projekty multimedialne obejmujące fotografię, wideo, dźwięk i światło.
Jej prace odnoszą się do aktualnych wydarzeń i umieszczane są w bardzo osobistym i zarazem uniwersalnym kontekście historycznym. Dla wzmocnienia zamierzonego efektu artystka do interpretacji otaczających ją zjawisk wykorzystuje jednocześnie zarówno historyczne techniki fotograficzne, jak i współczesne media. Techniki te stały się dla Marii Eleny Bonet unikatowym narzędziem formułowania autorskiego języka w fotografii opartego na symbolice i metaforze. Pracochłonne i powolne fotograficzne procesy pomagają jej odkryć istotę przedmiotów i zjawisk w otaczającej rzeczywistości.
Oficjalna strona artystki: www.maria-bonet.com

14:00 – 15:00 | Czytanie wierszy z książeczki "Chrząszcz" Jana Brzechwy
Właśnie wiersz ten stanowi ciekawą metaforę twórczości na uchodźstwie i będzie dobrym początkiem, a jak by ktoś przyszedł z dziećmi, to zabawi również mniejszych słuchaczy.

15:00 – 16:30 | Spotkanie literackie z pisarzami z Białorusi
Spotkanie z Andrejem Chadanowiczem oraz Uladzimirem Niaklajeu, poprowadzi Valancina Andrejeva, redaktorka naczelna wydawnictwa Gutenberg Publisher.

11:00 – 16:30 | Strefa Gutenberga
Przez cały czas trwania wydarzenia Wydawnictwo Gutenberg Publisher na swoim stosiku będzie sprzedawał książki, puzzle, a także przygotuje prezentację nowości książkowych oraz prezenty dla gości wydarzenia.

11:00 – 16:30 | Wystawa fotograficzna prac Marii Eleny Bonet


Wydarzenie dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Organizator:
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Współorganizator:
Instytut Kultury Willa Decjusza

W czasie wydarzeń podczas "Kultury na uchodźstwie" wykonywana będzie dokumentacja fotograficzna i wideo. Osoby biorące udział w wydarzeniu wyrażają zgodę na utrwalenie wizerunku i późniejsze wykorzystanie go wyłącznie do celów realizacji projektu (promocja, ewaluacja).
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej