Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Inspiracje - wystawa Krzysztofa Skórczewskiego 15.10.2021

Zapraszamy od 17 października na wystawę miedziorytów Krzysztofa Skórczewskiego.
 „Inspiracje" - wystawa miedziorytów Krzysztofa Skórczewskiego

Podróżując w głąb siebie odnajduję obrazy symboliczne, które są zakorzenio­ne w mitach i przychodzą często niepro­szone.
Krzysztof Skórczewski

Wystawa „Inspiracje”  przygotowana przez Instytut Kultury Willa Decjusza gromadzi grafiki krakowskiego  artysty - Krzysztofa Skórczewskiego, najwybitniejszego polskiego twórcy działającego w  technice miedziorytu.

Krzysztof Skórczewski początkowo pracował w technice linorytu, tworzył również cykle  malarskie, jak pastele i akwarele oraz rysunkowe. Jednak najbardziej konsekwentnie, od roku 1976, koncentruje się na jednej technice graficznej – miedziorycie. Na wystawie zgromadzone zostały wyłącznie miedzioryty, gdyż to właśnie rylec i miedziana płyta dały artyście bogaty zasób środków, jak w żadnej innej technice graficznej oraz możliwość najbardziej pełnej wypowiedzi. Także miedzioryt najbardziej odpowiada temperamentowi artystycznemu Krzysztofa Skórczewskiego, jak również jego metaforyczno-fantazyjnym wizjom świata.  Miejsca odwiedzane na przestrzeni wielu lat stawały się dla artysty inspiracjami do tworzenia grafik. Zdarzało się, że pomysł na nową pracę powracał po dłuższym czasie od odbytej podróży. Do owych inspiracji architekturą, pejzażami, wędrówkami, a także naturą i poezją nawiązuje tytuł wystawy. Ryciny artysty przedstawiają tematy związanych z konkretnymi miejscami, ale wśród nich znalazły się również wizje nieokreślone - wymyślone „kamienne miasta”, „wiszące ogrody”, weduty, zrodzone bardziej z potrzeby tworzenia ciekawych, zaskakujących form, penetrowania możliwości nowego kształtowania przestrzeni, często z zabawy nieznanym krajobrazem-labiryntem, niż z pragnienia uwiecznienia jakiegoś podróżniczego wspomnienia. Wśród polskich grafików jest najwybitniejszym artystą uprawiającym tzw. czysty miedzioryt. Pracując ponad 40. lat w tej technice stworzył ponad 230 grafik zebranych w różne cykle, m.in.: „Wieża Babel”, „Budowa Arki”, „Lalki”, „Ogrody”.

Krzysztof Skórczewski związany jest z Willą Decjusza od wielu lat. W przestrzeni zabytkowego kompleksu dotychczas zrealizowane zostały dwie ekspozycje jego prac. W 2008 roku na wystawie zatytułowanej „Natura” pokazana została w sposób przekrojowy jego twórczość, natomiast w 2010 roku wystawa pt.: „Podróż” w interesujący sposób opowiadała o procesie powstawania jednego dzieła i możliwościach przekształcania grafiki w nowoczesnych formach interpretacji. Wystawa „Inspiracje” jest kontynuacją tej współpracy. Prezentacja wybranych miedziorytów pokazuje warsztat i wirtuozerię Krzysztofa Skórczewskiego w operowaniu nieograniczoną skalą szarości, wykorzystaniu różnorodności kreski, linii, punktu, nasycenia obrazu. Wśród pokazanych dzieł znalazły się prace z różnych okresów twórczości autora, zarówno grafiki, jak i płyty miedziorytnicze. Integralnymi elementami ekspozycji są prezentacje multimedialne stanowiące równocześnie współczesną interpretację tradycyjnej techniki graficznej, której początki sięgają XV wieku. – mówi Katarzyna Trojanowska, koordynatorka wystawy „Inspiracje” z Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Miedzioryt jest najstarszą wklęsłą techniką graficzną. W pracach Krzysztofa Skórczewskiego wybrzmiewają minione epoki, a przede wszystkim jest w nich obecna renesansowa harmonia. Do największych mistrzów początkowej epoki miedziorytu zalicza się działających właśnie w okresie Odrodzenia Andreę Mantegnię (Włochy) i Albrechta Dürera (Niemcy). Wystawa „Inspiracje” organizowana jest na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego Willi Decjusza o wyjątkowo ciekawej historii i architekturze. Willa Decjusza została wzniesiona w renesansie  przez Justusa Ludwika Decjusza, królewskiego sekretarza, jako nieznany wcześniej w Polsce rodzaj budowli - podmiejska willa w ogrodzie. Miejsce to, po blisko 500 latach od powstania zachowało cechy architektury renesansowej: symetrię, harmonię, nawiązania do architektury antycznej czy też loggię arkadową i nadal funkcjonuje jako otwarta dla krakowian i gości, otoczona ogrodem przestrzeń do spotkań.

Tak jak fraktale wymykają się definicjom geometrycznym, także prace Autora są interpretowane w nowych czasach i przestrzeniach przy użyciu nowych mediów. Maestria wykonania i bogactwo znaczeń w pracach Krzysztofa Skórczewskiego inspirują kolejne pokolenie twórców do realizacji artystycznych w bez porównania większej skali. Projekcje multimedialne, które można podziwiać w czasie wystawy, pozwalają nam wniknąć w proces twórczy, ale także reinterpretują motywy, stanowiące nasze wspólne dziedzictwo.
Ten ostatni wątek-  swobodnej i nowoczesnej reinterpretacji, która tak doskonale się sprawdza w odniesieniu do prac Skórczewskiego przyjmujemy w Willi Decjusza jako kolejny punkt wspólny w przyszłości, jako zachętę i wyzwanie kreatywne na kolejne lata pracy w przestrzeni dziedzictwa. – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Wystawa rozpoczyna obchody jubileuszu 75-lecia urodzin artysty, którego twórczość stanowi ogromny wkład w rozwój polskiej kultury i sztuki, a także  wpisuje się w jubileusz 25-lecia odnowienia renesansowego zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza.

Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez krakowskiego grafika prof. Władysława Plutę.

Ekspozycja prezentowana jest w Willi Decjusza w dniach od 17 października do 5 grudnia 2021 roku od poniedziałku do piątku: 10:00 – 17:00 i w niedziele: 11:00 – 18:00.
(Z wyjątkiem dni: 31 października, 1 listopada oraz 11 listopada 2021).
Wstęp wolny.


Wernisaż  wystawy odbędzie się 24 października 2021 roku o godz. 17:00 w Willi Decjusza w Krakowie przy ul. 28 lipca 1943 17a.

Krzysztof Skórczewski

Krzysztof Skórczewski urodził się w 1947 roku w Krakowie, gdzie w latach 1965-1971 studiował w Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom na Wydziale Grafiki. Od 1970 roku brał udział w konkursach i wystawach grafiki studenckiej. Początkowo zajmował się linorytem, wykonując do 1976 roku 30 prac w tej technice, a także grafiką użytkową. Podczas studiów w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie w 1976 roku zainteresował się techniką rytowania w miedzi, stając się do dnia dzisiejszego autorem ponad 230 miedziorytów. Od roku 1994 zaczął pracować w technikach malarskich, i tak powstały jego cykle pasteli, akwareli i rysunków.

W ciągu przeszło 40 lat pracy artystycznej wziął udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i licznych wystawach indywidualnych, a także w wielu aukcjach charytatywnych. W ramach pracy dydaktycznej w latach 1995-2004 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a w 2003 roku prowadził gościnne zajęcia na Uniwersytecie Stanowym Utah w Logan (USA). W 2004 roku został profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2010 roku brał udział w międzynarodowym sympozjum „La Continua Fortuna di Raffaello” w Urbino we Włoszech. Prowadząc działalność na terenie Chin, w 2012 i 2015 roku realizował wykłady i spotkania ze studentami Wydziału Grafiki Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, a w 2014 roku zaangażował się w projekt utworzenia Centrum Grafiki w mieście Nantong.
Jest członkiem francuskiego stowarzyszenia Société des peintres graveurs français, a od 2013 roku członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności.


Współpraca:
Jan Fejkiel Gallery
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Patroni Medialni:
Radio Kraków
wyborcza.pl
Karnet Krakow Culture


Dofinasowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Spotkanie online z prof. Krzysztofem Skórczewskim

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej