pl
A A A

IKWD i UJ w Sieci Scholars at Risk 20.07.2020

Jesienią w Willi Decjusza w ramach programu Scholars at Risk zamieszka naukowiec-uchodźca.

IKWD i UJ w sieci programu Scholars at Risk

20 lipca 2020 Instytut Kultury Willa Decjusza oraz Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o współpracy w ramach międzynarodowego programu Scholars at Risk na organizację pierwszego w Polsce pobytu dla naukowca-uchodźcy. Umowę ze strony IKWD podpisała dr hab. Dominika Kasprowicz, dyrektor  IKWD, prof. UJ, ze strony UJ – prof. Piotr Laidler, Pełnomocnik Rektora ds. Internacjonalizacji.

W spotkaniu udział wzięła także Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK pani Katarzyna Olesiak.

W wyniku podpisanej umowy partnerskiej już we wrześniu przyjedzie do Krakowa akademik, który zamieszka w Willi Decjusza, gdzie w spokojnych i bezpiecznych warunkach, we współpracy z UJ będzie mógł kontynuować swoją pracę naukową. Nazwisko naukowca podane zostanie do publicznej wiadomości dopiero po jego przybyciu do Krakowa.

 „Scholars at Risk to międzynarodowa sieć instytucji akademickich i osób, której misją jest ochrona prześladowanych członkiń i członków społeczności uniwersyteckiej oraz promocja wolności akademickiej. Organizując tymczasowe miejsca pracy na uniwersytetach partnerskich i uczelniach wyższych, Sieć Scholars at Risk zapewnia bezpieczeństwo zagrożonym akademiczkom i akademikom. Dzięki temu mogą kontynuować pracę naukową do czasu poprawy warunków i powrotu do krajów pochodzenia. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że Kraków – reprezentowany przez Willę Decjusza i Uniwersytet Jagielloński – dołączył do tego programu, i do tego jako pierwszy w Polsce.” – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektor IKWD, prof. UJ.

Sieć Scholars at Risk świadczy także usługi doradcze dla uczonych i instytucji goszczących, organizuje kampanie na rzecz badaczy i badaczek uwięzionych czy represjonowanych w swoich krajach pochodzenia, monitoruje ataki na społeczność akademicką na całym świecie oraz proponuje wdrażanie nowych narzędzi i strategii promowania wolności akademickiej. W programie zrzeszonych jest 507 uniwersytetów, szkół wyższych i stowarzyszeń w 39 krajach oraz 13 sieci partnerskich.

Współpraca z Siecią Scholars at Risk to dla IKWD możliwość poszerzenia dotychczasowej działalności dotyczącej wspierania twórców kultury z rożnych stron świata. Dzięki uczestnictwu w programach takich jak ICORN, Program Rezydencji Artystycznych oraz Artist Protection Fund obecnie Willa Decjusza stanowi miejsce schronienia i pracy twórczej dla artystów z różnych krajów. Włączanie się IKWD w programy stypendialne dla artystów i naukowców stanowi jedną z najważniejszych misji Instytutu, współgrającą z dziedzictwem Willi i samego miasta Krakowa jako miejsca spotkań ludzi różnych kultur i tradycji.

Więcej o programie:https://www.scholarsatrisk.org/


Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej