Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Festiwal Miłosza w Willi Decjusza 30.06.2024

Zapraszamy na wydarzenia i spotkania festiwalowe do Willi Decjusza.
Z okazji Roku Czesława Miłosza zapraszamy wraz z Festiwalem Miłosza oraz KBF-em na wydarzenia i spotkania literackie do Willi Decjusza.
W programie krakowskiego święta poezji, którego w tym roku hasłem hasłem jest OCALENIE, znajdziemy spotkania autorskie, debaty, czytania performatywne, dyskusje wokół twórczości poetów i poetek starszego i młodszego pokolenia.
Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Miłosza rozpocznie się w tym roku w Willi Decjusza - 30 czerwca, w rocznicę urodzin poety.

PROGRAM WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH W WILLI DECJUSZA:

NIEDZIELA, 30.06.2024

godz. 12.30  | Antologia Ukraińskiego Modernizmu
Goście spotkania: Marianna Kijanowska, Adam Pomorski
Prowadzenie: Iwona Boruszkowska

Przedpremierowe spotkanie wokół publikacji In memoriam. Antologia poezji ukraińskiego modernizmu. Od Łesi Ukrainki do Bohdana-Ihora Antonycza w przekładzie, wyborze i z komentarzem Adama Pomorskiego. Ten blisko tysiącstronicowy zbiór będzie najobszerniejszą dotychczas prezentacją poezji ukraińskiego modernizmu w Polsce. Na spotkaniu opowiedzą o nim zaproszeni goście, zaprezentują również wybrane przekłady.
Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl

godz. 14:00 | Konfrontacje i rewizje: Miłosz i Gombrowicz. Kultura na uchodźstwie
Goście: Andrej Chadanowicz, Aldona Kopkiewicz, Olesia Mamczycz, Michał Szymański
Prowadzenie: Żanna Słoniowska
Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl

godz.16:00 | Oficjalne otwarcie Festiwalu Miłosza | Dyskusja: Unde bonum? Czyli Ziemia Ulro po latach
Goście: Andrzej Franaszek, Dariusz Czaja
Prowadząca: Joanna Zach

Minęło niemal pół wieku od pierwszego wydania Ziemi Ulro. W zamyśle Czesława Miłosza miała być ona kontynuacją Zniewolonego umysłu, czyli próbą sięgnięcia do źródeł zasadniczych konfliktów i aporii, które zdominowały kulturę XX wieku. Nowe wydanie tej książki z komentarzem Olgi Tokarczuk jest okazją do kolejnej rewizji przedstawionego w niej obrazu człowieka i jego natury, miejsca i roli sztuki słowa w społecznym uniwersum. Czy diagnozy i prognozy Miłosza są dla nas jeszcze aktualne? Jeżeli Ulro jest krainą „wydziedziczonej wyobraźni”, to czym jest Ulro XXI wieku? Ramy debaty wyznacza zatem drugi człon jej tytułu. Człon pierwszy unde bonum? jest odwróceniem ponawianego w dziele Miłosza pytania: unde malum? Nawiązujemy w ten sposób do refleksji Ireneusza Kani, który w rozmowach z Miłoszem na temat zła i cierpienia (buddyzmu i gnostycyzmu, Swedenborga i Schopenhauera) podzielał jego gorzkie diagnozy dotyczące kondycji świata. Może właśnie dlatego najbardziej w dziele Miłosza cenił dążenie poety do budowania przeciwwagi dla skrajnie sceptycznych ocen i rozpoznań.

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie www.kbfbilety.krakow.pl


Niedziela, 07.07.2024

godz. 11.00 - 14.30 | Warsztaty krytyki poetyckiej
Udział: Paweł Kaczmarski, Grzegorz Jankowicz i Łukasz Żurek
Koordynacja: Zuzanna Sala

Ranking najgorętszych premier, hasła marketingowe czy noty sponsorowane? Nic z tych rzeczy! Na warsztatach krytycznoliterackich przyjrzymy się obieranym przez nas celom podczas pisania o książkach, pozycji, z której zabieramy głos, oraz – co być może najważniejsze – służącemu nam do tego warsztatowi pisarskiemu. Zajęcia poprowadzone przez trzech krytyków literackich zachęcą uczestników do refleksji metakrytycznej, a zatem do przyglądania się temu, jak i po co piszemy, gdy piszemy o literaturze.

Każdy uczestnik odbędzie krótkie konsultacje z jednym z prowadzących. Po takich rozmowach może zostać zarekomendowany do współpracy krytycznoliterackiej z kwartalnikiem „KONTENT” i zaproszony do napisania tekstu, który zostanie opublikowany w jesiennym numerze pisma (przy okazji Krakowskiej Nocy Poezji).

Warunki uczestnictwa: https://miloszfestival.pl/pl/program/q/-/-/d2024-07-07/event_960/


godz. 16:00 | Benefis Edwarda Pasewicza i premiera nowego numeru pisma KONTENT
Goście: Joanna Oparek, Paweł Kusiak, Joanna Łępicka
Prowadzenie: Aleksandra Kucharska (premiera numeru), Weronika Janeczko (Benefis)

Benefis mający uhonorować twórczość poety Edwarda Pasewicza połączony z premierą kwartalnika „KONTENT” prezentującego najnowsze głosy poezji polskiej. Na całość złożą się rozmowy z Edwardem Pasewiczem oraz dyskusje o jego twórczości – wszystko w gronie wspaniałych gości i gościń, nie zabraknie też autorskiego czytania wierszy.

Wstęp wolny.

Pełny program Festiwalu Miłosza:
https://miloszfestival.pl/
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej