Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Dominika Kasprowicz – reprezentantką Krakowa w Radzie Zarządzającej ICORN 06.06.2024

3o maja na walnym zgromadzeniu ICORN, dyrektorka Willi Decjusza w Krakowie, została wybrana do Rady Zarządzającej ICORN.
Dominika Kasprowicz, fot. Paweł Mazur
3o maja w Kopenhadze na walnym zgromadzeniu członków Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, skupiającej reprezentantów przeszło 70 miast z całego świata, prof. Dominika Kasprowicz, dyrektorka Willi Decjusza w Krakowie, została wybrana do Rady Zarządzającej ICORN. W poprzedniej kadencji miasto Kraków reprezentował w Radzie Robert Piaskowski, były pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Rada ICORN jest wybierana przez miasta członkowskie i składa się z przedstawicieli 6 miast członkowskich z różnych narodów w całej sieci, reprezentujących i popierających poglądy ICORN.

Powołanie w skład Rady Zarządzającej Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN to wielkie wyróżnienie dla mnie osobiście, ale też ważny sygnał, że ta organizacja, skupiająca ponad 70 miast z całego świata, jest uważna na potrzeby naszej części Europy. Stanowisko w Radzie obejmuję na kolejne cztery lata, a najważniejsze zadania, które teraz stoją przed siecią, to jeszcze lepsza koordynacja współpracy – zarówno w polskich miastach należących do ICORN, jak i miast Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Praga, Bratysława czy Wilno, a także wzmocnienie w przestrzeni międzynarodowej głosu miast jako podmiotów, które w czasach kryzysu migracyjnego są szczególnie odpowiedzialne za ochronę obrońców praw człowieka, którzy nie mogą dłużej żyć i pracować w państwach swojego pochodzenia. Przede wszystkim jednak zależy mi na wzmacnianiu roli i wizerunku Krakowa jako miasta otwartego i mogącego się podzielić wieloma doświadczeniami związanymi z efektywnym zarządzaniem kryzysem migracyjnym, wywołanym wojną w Ukrainie. Ogromnie cieszę się na współpracę w  gronie międzynarodowych specjalistów w zakresie praw człowieka, swobód obywatelskich i wolności słowa oraz na kontynuację pracy na rzecz Krakowa w tym kontekście. – mówi Dominika Kasprowicz.

ICORN

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network) ICORN powstała w 2005 r. w Norwegii z inicjatywy Salmana Rushdiego – autora słynnych „Szatańskich wersetów”, które wywołały gwałtowne protesty w świecie islamskim. ICORN jest niezależną organizacją skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy i pisarek, promującą wolność słowa i broniącą wartości demokratycznych. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych warunków do życia i pracy dla ludzi pióra, których twórczość stała się przyczyną politycznego prześladowania w krajach ich pochodzenia. ICORN tworzy dynamiczną sieć blisko 70 miast, a jego działalność to jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi oraz międzynarodowej solidarności. W ciągu kilkunastu lat działalności Sieci udało się znaleźć miejsce tymczasowego schronienia dla kilkuset pisarzy i pisarek, intelektualistów i intelektualistek, artystów i artystek oraz działaczy i działaczek na rzecz praw człowieka.

Do grupy  miast współpracujących w ramach sieci należą m.in.: Amsterdam (Holandia), Barcelona (Hiszpania), Bergen (Norwegia), Bruksela (Belgia), Kopenhaga (Dania), Frankfurt (Niemcy), Lucerna (Szwajcaria), Malmö (Szwecja), Meksyk (Meksyk), Molde (Norwegia), Norrköping (Szwecja), Nörrköing (Szwecja), Norwich (Wielka Brytania), Oaxaca (Meksyk), Oslo (Norwegia), Paryż (Francja), Pittsburgh (Stany Zjednoczone) czy Reykjavik (Islandia).

KRAKÓW W ICORN

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce i pierwsze miasto z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej wstąpił do sieci ICORN na mocy Uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2011 r. Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Kultury Willa Decjusza, które realizuje program stypendium i zapewnia miejsce pracy twórczej oraz opiekę nad pisarzami i pisarkami. Od czasu przyłączenia się naszego miasta do sieci ICORN bezpieczne schronienie w Krakowie, w Willi Decjusza znalazło 12 pisarzy i pisarek prześladowanych w krajach swego pochodzenia. Willa Decjusza we współpracy z przedstawicielami miasta oferuje prześladowanym twórcom nie tylko bezpieczne schronienie, ale także wsparcie stypendialne, połączone z różnorodnymi działaniami na rzecz zaangażowania twórców i twórczyń w lokalne życie literackie i promocji ich twórczości w Polsce. Wybór Dominiki Kasprowicz do Rady Zarządzającej ICORN to wielkie wyróżnienie, a zarazem potwierdzenie międzynarodowego uznania dla działań Krakowa i Willi Decjusza na rzecz prześladowanych twórców i twórczyń oraz w obronie wolności słowa i demokratycznych swobód.

W 2015 r. polska reprezentacja w Sieci powiększyła się o Wrocław, w 2017 r. do sieci ICORN został włączony Gdańsk, w 2019 roku –  Katowice, a w 2023 Warszawa. Dzięki staraniom Krakowa  niedawno do ICORN przyłączyła się też Praga oraz Wilno.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej