Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Art Piknik. Dni Wyszehradzkie 25.06.2021

Zapraszamy na Art Piknik w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkie.
Art Piknik w Willi Decjusza
Dni Wyszehradzkie, 1-4 lipca 2021

„Art Piknik w Willi Decjusza” to cykliczne wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżaniu krakowianom różnorodności kulturowej naszego miasta oraz jego wielokulturowych korzeni. Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza nawiązuje do charakteru miasta - otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Instytut Kultury Willa Decjusza z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej postanowił zorganizować Art Piknik poświęcony krajom należącym do V4. Willa Decjusza od lat jest bowiem członkiem wyszehradzkiej sieci organizacji animujących szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, miejscem spotkań przyszłych przywódców regionalnych oraz centrum innowacyjnych rozwiązań.

Planowany w terminie 1-4 lipca 2021 Art Piknik będzie prezentował kulturę krajów Grupy Wyszehradzkiej. We współpracy z licznymi instytucjami kultury – ambasadami i instytutami – planujemy przygotowanie programu ukazującego interesujące i wartościowe zjawiska w sztukach plastycznych, filmie, literaturze i muzyce Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

PROGRAM

1 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza (dolny dziedziniec)
Otwarcie wędrownej wystawy plakatu z krajów V4 „PoszTerra”

Z okazji 30 rocznicy nawiązania współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej Węgierska Akademia Sztuki zainicjowała zorganizowanie międzynarodowej wystawy plakatu pt. PoszTerra. Jak zaznaczono we wstępie do katalogu wystawy, kraje V4 to potęgi w sztuce plakatu. Podkreślają to najważniejsze, organizowane od wielu lat cykliczne wydarzenia, takie jak: Biennale w Brnie, Triennale w Trnawie, budapeszteński Posterfest i warszawskie Biennale Plakatu. Przekrojową wystawę stanowi niełatwy wybór prac trzech wybitnych artystów reprezentujących każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Obok dzieł mistrzów prezentowane są również projekty wybranych uczniów. Zestawione obok siebie prace autorów z Węgier, Polski, Czech i Słowacji pokazują historię projektowania plakatów kulturalnych o charakterystycznych cechach narodowych. Inauguracja ekspozycji odbyła się w Peszteńskiej Reducie, a następnie starannie wybrana kolekcja projektów plakatowych rozpoczeła podróż do stolic krajów Grupy Wyszehradzkiej i innych miast V4.
Kurator wystawy: Krzysztof Ducki

Autorzy plakatów:

WĘGRY:
HORKAY István
KERESZTES Dóra
OROSZ István

Uczniowie:
BARTUSZ Vivien, BOR Anna, E. ZSEMBERI-SZÍGYÁRTÓ Miklós, ICSA Vivien, KOVÁCS Veronika, KÖVES Rebeka, LACZKÓ Réka, MÁRIÁN Gábor, NÁDI Boglárka, NÉMEDI-VARGA Réka, PAP Beatrix, SZABÓ Kristóf, SZLAMA Norbert, SZ. TÓTH Bence, VAD Bence, VÁCZY Zsófia, VÁNDOR Rita, ZALAI Dalma, SZATHMÁRY István | V4 poster competition, 3rd place

CZECHY:
MÍŠEK Karel
NOGA Pavel
RAJLICH Jr. Jan

Uczniowie:
ČÁP Maxim, ČERMÁKOVÁ Zuzana, ČIŽMÁROVÁ Marie, GROCHOWIECOVÁ Sara Lena, JAKUBKOVÁ Silvie, KLAS Juraj, KOLUCHOVÁ Petra, KYSELICOVÁ Katarína, LONDINOVÁ Kristýna, MONSPORTOVÁ Kateřina, NGUYEN Quang Milan, PALAMARCHUK Hanna, PAŠ Antonín, POSPÍŠILOVÁ Eliška, ŠTECOVÁ Valerie, TRUHLÁŘ Jonáš, VÍTEK Jan

SŁOWACJA:
HAŠČÁK Andrej
JUNEK Dušan
ROSTOKA Vladislav

Uczniowie:
BABEJOVÁ Ivana, FEK Martin, FRNIAK Róbert, GLUVŇA Martin, HAJŠO Martin, HLAVÁČOVÁ Diana, JANEŠÍK Richard, JENČURÁKOVÁ Eva, KOVÁČOVÁ Andrea, MACÁKOVÁ Ľudmila, ŠEBEJOVÁ Kristína, ŠVANTNER Patrik, TOMASCHOVÁ, Lucia

POLSKA:
MAJEWSKI Lech
PLUTA Władysław
ZIEMISZEWSKA Agnieszka

Uczniowie:
CZERNIAKOWSKA Justyna, KULTYS Alicja, ŁABĘDŹ Izabela, OSTAPKOWICZ Kinga |, PODOGROCKA Marta, PRZYBYSZ Natalia, RYBA Bartłomiej, STANGRICKA Aleksandra, STELMASKI Tomasz, ŚWIERCZYŃSKA Beata, YAMAZAKI Karol Tomoki, ZAJDEL Aleksandra, ŻELEK Magdalena, ŻURAWIECKA Maja, ZWOLAN Łukasz | V4 poster competition, 1st place, SZENK Bruno | V4 poster competition, 2nd place

Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 lipca 2021.

Podczas Dni Wyszehradzkich w ramach wieczoru węgierskiego będzie można przyjrzeć się całemu procesowi przyrządzania węgierskiego gulaszu z mangalicy. To narodowe danie zostanie przygotowane w plenerze przez „Węgierskie Specjały”. 
Po otwarciu wystawy plakatów „PoszTerra” odbędzie się również specjalny pokaz połączony z prelekcją historyczną na temat węgierskich win przygotowany przez Stowarzyszenie PORTIUS w Krośnie.

1 LIPCA, godz. 18.30-20.30, Ogród Gotycki przy Willi Decjusza
Pokaz gry w teqball + otwarta strefa do gry

2 LIPCA, godz. 17.00, Willa Decjusza
Spotkanie „Literacki Środek Europy”

„Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” – opublikowany w 1984 roku esej Milana Kundery zapoczątkował trwającą od dziesięcioleci debatę na temat wspólnej tożsamości środkowoeuropejskich krajów. Proponujemy przenieść tę dyskusję w nieco inną dziedzinę i zapytać: czy istnieje dziś literatura Środkowej Europy? Czy można wskazać jej wspólne źródła, czy mamy raczej do czynienia z różnorodnością tradycji poszczególnych środkowoeuropejskich krajów?

W dyskusji udział wezmą: Pavol Rankov (Słowacja), Alena Mornštajnová (Czechy), Aleksander Kaczorowski (Polska) oraz Ferenc Czinki (Węgry) – stypendyści programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, realizowanego od 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza.
Prowadzenie: : Aleksandra Hudymač

2 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza
Koncert zespołu BalkanArtz – tradycyjna muzyka w nowoczesnej aranżacji

BalkanArtz powstał w 2015 roku, skupia artystów, którzy inspirują się muzyką ludową i dzięki swoim fascynacjom oraz doświadczeniom muzycznym tworzą jej niepowtarzalne interpretacje. Drugi człon nazwy zespołu nawiązuje do węgierskiego słowa „Arc”, które oznacza „twarz” – i tak właśnie BalkanArtz, łącząc tradycyjne brzmienia z nowoczesnymi aranżacjami, ukazuje słuchaczom nową twarz muzyki bałkańskiej.

3 LIPCA, godz. 18.00, Willa Decjusza
Otwarcie wystawy monotypii i rzeźb „Botanical Dream no.11” prof. Milana Lukáča

Wystawa „Botanical Dream no.11” autorstwa prof. Milana Lukáča jest artystyczną podróżą w czasie - powrotem twórcy do czasów dzieciństwa i jego fascynacji przyrodą. Ekspozycja przybierająca formę rzeźb i grafik, zainspirowana florą i fauną ogrodu z dzieciństwa, tworzy mityczną przestrzeń – z jednej strony intymną i bliską, z drugiej symbolizującą cały świat i życie – będzie doskonale korespondować z zieloną przestrzenią wokół pałacu oraz  stanowić intrygujące nawiązanie do rzeźb Bronisława Chromego, prezentowanych w Parku Decjusza, nieopodal Willi.

Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 lipca 2021.
 
4 LIPCA, godz. 17.00, krakowskie Planty (między ul. Poselską a Wawelem)
Otwarcie wystawy plenerowej „Wyszehrad to ludzie” z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej

Ideą wystawy jest przedstawienie ludzi zaangażowanych we współpracę V4 -  ich osiągnięć, sukcesów, działań, ale także wyzwań, szans i trudności, przed którymi stają. Wystawa podzielona na kilka obszarów tematycznych jak historia, kultura, ludzie, współpraca transgraniczna, edukacja, aspekty innowacyjności i solidarności i ma na celu podkreślenie roli społeczności tworzących V4 na różnych poziomach oraz ukazanie siły współpracy międzynarodowej w skali lokalnej i globalnej.
Wystawa będzie prezentowana na Plantach w dniach 1-31 lipca 2021.

PATRONAT HONOROWY - WITOLD KOZŁOWSKI, MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

1-2-4 LIPCA, godz. 19.00, Willa Decjusza
Havel w roli głównej. Kino Letnie w Willi Decjusza

PROGRAM:
1 LIPCA, godz. 19.00
"Olga", reżyseria Miroslav Janek

Olga Havlová była wyjątkową kobieta, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla. Film zawiera wiele niepublikowanych dotąd dokumentów, fragmentów filmowych i zdjęć. Olga pojawia się tu jako bezkompromisowa komentatorka społeczna I zasadnicza dysydentka, jako kobieta rzeczowa, nie znosząca jakiejkolwiek przesady, kochająca subtelny humor i mówiąca zawsze to, co myśli. Jej przyjaciele potwierdzają, że nawet w roli pierwszej damy nie zmieniła swojego podejścia i ciągle twardo stąpała po ziemi.
Film dokumentalny, 2014, 87 min.

Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/aS77PP6BLhDGFXHc6
 

2 LIPCA, godz. 19.00
"Obywatel Havel", reżyseria Miroslav Janek / Pavel Koutecký
Wprowadzenie: Aleksander Kaczorowski

W roku 1992, po rozpadzie Czechosłowacji, były dysydent polityczny, przywódca aksamitnej rewolucji, dramaturg i eseista, Václav Havel, został ogłoszony pierwszym prezydentem nowego państwa - Republiki Czeskiej. Tym samym były wróg publiczny otrzymał społeczny mandat, uprawniający go do transformacji państwa i jego instytucji. Mając świadomość, że tego typu wydarzenia są czymś wyjątkowym, Havel pozwolił swojemu przyjacielowi, filmowcowi Pavelowi Koutecký'emu, na towarzyszenie mu z kamerą, zarówno na Hradczanach (siedziba prezydenta), jak i w podróżach po świecie. W rezultacie powstał "Obywatel Havel", pełnometrażowy film dokumentalny, zbudowany z niepokazywanych nigdzie dotąd obrazów, dzięki któremu możemy zobaczyć portret człowieka znajdującego się w samym centrum międzynarodowej polityki i zainteresowania mediów, próbującego utrzymać równowagę pomiędzy byciem osobą publiczną a swoim życiem osobistym, jednocześnie starającego się o to, by przeprowadzić swój naród od komunizmu do wolnej, demokratycznej przyszłości. Materiały do filmu powstawały przez 13 lat.
Film dokumentalny, 2008, 120 min.

Rejestracja przez formularz:
https://forms.gle/ENsakAy7GebaGi2R7
 

4 LIPCA, godz. 19.00
"Nasz Waszek. O sile bezsilnych", reżyseria Krystyna Krauze - pokaz zamknięty

Filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla, prezydenta Czechosłowacji i Czech, który był symbolem walki z komunizmem i zmian w Europie Środkowej po roku 1989.
Film dokumentalny, 2012, 52 min.

Na pokazy będzie obowiązywać wcześniejsza rejestracja.

1-18 LIPCA, Willa Decjusza
Wystawa towarzysząca Kinu Letniemu w Willi Decjusza.
 „Václav Havel. Polityka i sumienie”

1-4 LIPCA,  godz. 12.00-20.00, Willa Decjusza
Kawiarniany ogródek z wyszehradzkim menu

W związku z wystąpieniem stanu epidemii COVID-19 informujemy, że podczas wydarzenia będą obowiązywały obostrzenia zgodnie z aktualnym rozporządzeniem z dnia 6 maja 2021 roku i późniejszymi zmianami.
ORGANIZATOR
Instytut Kultury Willa Decjusza

PARTNERZY WYDARZENIA
Stowarzyszenie Willa Decjusza
Fundusz Wyszehradzki
Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie
Konsulat Generalny Węgier w Krakowie
Ambasada Republiki Czeskiej
Ambasada Węgier  w Warszawie
Urząd Marszłkowski Województwa Małopolskiego
Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej
Czeskie Centrum Warszawa
Węgierski Instytut Kultury
Instytut Badania Reżimów Totalitarnych
Szépírók Társasága
Węgierska Akademia Sztuki
Fundacja 2Act
Polish Tequball Association
Ars Modi

PATRONI MEDIALNI
Radio Kraków,
Otwarty Kraków,
Krakow.pl,
Co jest grane
in your pocket Krakow

Art Piknik w Willi Decjusza. Dni Wyszehradzkie.

Program Art Pikniku. Dni Wyszehradzkich

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej