Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Akcja solidarności

Zapraszamy do przyłączenia się do akcji solidarności z więźniami politycznymi w Białorusi.
grafika ozdobna
Obecnie w Białorusi jest ponad 1500 więźniów politycznych. Ale to oficjalnie dane. Ta liczba jest znacznie
wyższa. Samych działaczy kultury siedzi w więzieniach ponad 130. Represje białoruskiego rządu przybierają na sile - wielu działaczy społecznych, a także twórców kultury jest skazywanych i aresztowanych za "działania antypaństwowe".

Kilka dni temu ponad 100 laureatów Nagrody Nobla wystosowało apel w sprawie uwolnienia z więzienia Alesia Bialackiego - ubiegłorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

W ramach wydarzenia "Kultura na uchodźstwie" w Willi Decjusza będziemy prowadzić akcje solidarności w więźniami politycznymi i więźniami sumienia na Białorusi.
3 i 4 czerwca przed Willą Decjusza zostaną ustawione portrety więźniów politycznych wraz z ich biogramami  jako część akcji solidarności prowadzonej przez białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".

Ponadto przez cały czas trwania wydarzenia będzie można podpisywać listy i pocztówki z wyrazami poparcia i solidarności, które zostaną wysłane do więźniów politycznych w Białorusi.

W niedzielę, 4 czerwca o godz. 14.00 wystąpi Swiatłana Cichanouska liderka demokratycznej Białorusi, kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach prezydenckich w 2020 roku, którą w marcu 2023 roku białoruski sąd skazał zaocznie na 15 lat więzienia.

4 czerwca o godz. 17.30  zapraszamy na spotkanie z Tacianą Niadbaj (prezeską niezależnego Białoruskiego PEN Clubu ) wokół książki o Alesiu Bialackim, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla, działaczu opozycji białoruskiej, założycielu i liderze Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna”.

"Aleś" to niedawno wydana książka o liderze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", Alesiu Bialackim, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla z 2022, skazanego w 2023 w Białorusi na 10 lat więzienia w kolonii karnej. Książka przedstawia narodziny białoruskiego aktywizmu obywatelskiego oraz postać Alesia Białackiego, który jest jednym z jego najwybitniejszych przedstawicieli. Ukazuje czytelnikowi Białoruś, która nadal walczy o prawdę, prawa człowieka, własną kulturę i niepodległość. Wykorzystano w niej wiele wspomnień Białackiego, pochodzących z jego książek, artykułów, przemówień konferencyjnych i sądowych, listów oraz wywiadów, a także wypowiedzi jego przyjaciół i współpracowników.

Na zakończenie dwudniowego wydarzenia zapraszamy o 18.30 na prezentacja książki Taciany Astrouskiej wydanej przez białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna” połączona z akcją solidarności z więźniami sumienia w Białorusi.

Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna (biał. Праваабарончы цэнтр «Вясна») – białoruska organizacja zajmująca się obroną praw człowieka. Została założona w 1996 roku przez białoruskiego działacza społecznego i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. W 2003 roku białoruski sąd zlikwidował organizację. Rok później Centrum Obrony Praw Człowieka Wiosna dołączyło do Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. W 2012 roku białoruskie władze zamknęły biuro organizacji znajdujące się w Mińsku. Amnesty International uznała zamknięcie biura organizacji „za rażące naruszenie międzynarodowych zobowiązań Białorusi w zakresie praw człowieka”. Organizacja brała aktywny udział w relacjonowaniu naruszeń praw człowieka przez władze Białorusi m.in. w czasie protestów w 2010 i 2020 roku i opisywała sytuację więźniów politycznych na Białorusi. Po protestach w 2020 roku wielu członków organizacji (m.in. członek zarządu Walencin Stefanowicz, prawnik Uładzimir Łabkowicz czy jej dyrektor Aleś Bialacki) zostało aresztowanych przez białoruską policję.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej