Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Reinterpretacja dziedzictwa 29.02.2024

Zapraszamy na spotkania o muzyce z Marcinem Koziakiem.
Tegoroczny cykl pn.: „Reinterpretacja dziedzictwa”, realizowany w Instytucie Kultury Willa Decjusza, poświęcony dotychczas malarstwu, artystkom i artystom wizualnym oraz zabytkom architektury, w tym roku będzie obejmował dyskusje o muzyce. Dziedzina ta niesie ze sobą bogactwo tematów związanych z instrumentalistyką, gatunkami muzycznymi, jak również postaciami wspaniałych kompozytorów, którzy tworzyli i tworzą jej historię.
Spotkania te - towarzyszące serii „Koncertów historycznych” - poprowadzi w Willi Decjusza znakomity pianista Marcin Koziak, których jest ich pomysłodawcą i autorem. Rozmowy z artystą mają na celu przybliżanie publiczności fascynującego świata muzyki fortepianowej.

Pierwsze spotkanie, które odbyło się się 25 lutego w Willi Decjusza, które stanowiło podsumowanie recitalu zatytułowanego „POCZĄTKI. BAROK”, pozwoliło na znalezienie odpowiedzi na szereg pytań związanych z powstaniem nowego rodzaju instrumentu czy pierwszymi utworami napisanymi na fortepian. Wynalazcą konstrukcji, która przez kolejne dziesięciolecia ewoluowała i stanowiła prototyp dzisiejszej wersji fortepianu, był urodzony w Padwie Bartolomeo Cristofori. Budowniczy instrumentów, który od 1688 roku związany był z dworem Ferdynanda Medyceusza we Florencji, już rok później, w swojej pracowni, opracował konstrukcję, w której zastosował nowatorskie i autorskie rozwiązania. Rozprzestrzenianiu się nowości, jak zawsze sprzyjało zaangażowanie prasy. Muzyczny wynalazek zaczął zyskiwać popularność, także w Europie, dopiero po ukazaniu się relacji Scipione Maffeiego, który w 1709 roku odwiedził pracownię Cristoforiego, a w 1711 roku opisał swoją wizytę we włoskiej gazecie zatytułowanej „Giornale dei Letterati d’Italia”. Nowy rodzaj instrumentu stopniowo zaczął wzbudzać zainteresowanie kompozytorów. Pierwsze utwory napisane na fortepian powstały wiele lat później, niż sama konstrukcja. Ich autorem był również Włoch - Lodovico Giustini, który wydał we Florencji w roku 1732 zbiór 12 sonat. Najstarszy fortepian na świecie, a zarazem jeden z trzech zachowanych instrumentów skonstruowanych przez Bartolomeo Cristoforiego, pochodzi z1720 roku i znajdujące się w zbiorach The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Więcej informacji o programie koncertów historycznych i towarzyszących im spotkań znajdą Państwo pod linkiem:
https://willadecjusza.pl/wydarzenie/koncerty-historyczne
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej