Przejdź do menu głównego Przejdź do treści strony Przejdź do stopki
Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl Strona Główna serwisu willadecjiusza.pl
pl

Centrum Rezydencji Artystycznych

Willa Decjusza w Krakowie nieprzerwanie od 25 lat jest miejscem pracy twórczej oraz schronienia dla artystów i naukowców, prześladowanych w krajach swojego pochodzenia. Zabytkowy pałac jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawanych miejsc nie tylko na literackiej mapie Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej, w którym prowadzone są różnorodne programy stypendialne i rezydencjalne. Nie przypadkiem to właśnie w Willi Decjusza, która od stuleci była przestrzenią wymiany myśli, ostoją tolerancji, dialogu i wolności, miejscem spotkań ludzi wywodzących się w różnych kultur i tradycji, narodził się w pomysł na pierwsze w Polsce międzynarodowe programy rezydencjalne. Dzięki inspiracji takich osobowości świata kultury jak Wisława Szymborska, Karl Dedecius czy Albrecht Lempp uruchomiono tu w latach 90. programy stypendialne dla polskich i zagranicznych pisarzy oraz tłumaczy. Od tego czasu w Willi Decjusza działa nieprzerwanie Centrum Rezydencji Artystycznych – przestrzeń szeroko zakrojonych i nieustannie rozwijających się programów stypendialno-rezydencjalnych, prowadzonych w rozległym międzynarodowym partnerstwie - które gościło ponad 120 artystów i naukowców z całego świata. To tu – w renesansowym pałacu otoczonym pięknym parkiem – ludzie pióra, artyści i naukowcy znajdują spokojny azyl, by tworzyć, rozwijać nowe pomysły i znajomości, by bezpiecznie i w skupieniu pracować nad swoimi projektami naukowymi i artystycznymi, by poszerzać perspektywy, wzajemnie się inspirować, poznawać i dialogować z innymi kulturami i tradycjami.
Instytut Kultury Willa Decjusza kontynuuje i rozwija tradycję programów rezydencjalno-stypendialnych, do dziś pozostając miejscem spotkań artystów z całego świata, a także miejscem schronienia – dla twórców i naukowców prześladowanych w krajach swego pochodzenia.

Centrum Rezydencji Artystycznych prowadzi aktualnie cztery programy stypendialne:

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO dla pisarzy i tłumaczy literatury pochodzących z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO;

Program Rezydencjalny Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN dla pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach ze względu na swoją twórczość;

Stypendium Artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza, skierowane do artystów i artystek sztuk wizualnych realizujących projekty artystyczne związane tematycznie z polskim dziedzictwem kulturowym;

Rezydencja Sieci Scholars at Risk, zapewniająca bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne narażonym na prześladowanie i represje akademikom.

Program rezydencjalny oferujący stypendia dla scenarzystów i dramatopisarzy, skierowany do autorów i autorek sztuk teatralnych i radiowych oraz scenariuszy filmowych i telewizyjnych z Polski i Niemiec.

Z okazji 100. urodzin Karla Dedeciusa Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) we współpracy z Willą Decjusza ogłosiły w 2021 wznowienie przyznawania Nagrody im. Karla Dedeciusa.
Nagroda im. Karla Dedeciusa przyznawana jest tłumaczom polskim i tłumaczom niemieckim za wybitne osiągnięcia translatorskie, a tym samym za pracę na rzecz porozumienia między Polakami i Niemcami.

Willa Decjusza gości również artystów w ramach programów Wyszehradzkich Rezydencji Literackich koordynowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

W ramach każdego z programów rezydencjalnych Willa Decjusza oferuje comiesięczne stypendium oraz zakwaterowanie w komfortowych pokojach, ulokowanych w Domu Łaskiego – oficynie renesansowego kompleksu pałacowego.

Centrum Rezydencji Artystycznych dba o zapewnienie przyjeżdżającym artystom jak najszerszych możliwości rozwoju zawodowego i promowania swojej twórczości w Polsce, a także pomaga im zaangażować się w lokalne życie literacki i poznać dziedzictwo kulturowe Krakowa.

Działaniem towarzyszącym jest seria wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza prezentująca twórczość goszczonych stypendystów. Do tej pory w ramach serii ukazała się książka syryjskiej pisarki, stypendystki ICORN  Kholoud Charaf, "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny" (tłum. Mark Dziekan) oraz we współpracy z Wydawnictwem Znak dwujęzyczny tom wierszy Charaf „Odwrócone niebo/Reversed sky” (tłum. Marek Dziekan, Paweł Łyżwiński), a także we współpracy z Wydawnictwem Austeria „Książka do pisania. Willa Decjusza”, elegancki notes zawierający teksty i cytaty związane z Willą Decjusza oraz zdjęcia autorstwa francuskiego artysty Pierre’a Valleta, stypendysty Rezydencji Artystycznych IKWD. W 2022 roku we współpracy z krakowskim wydawnictwem Lokator planowana jest publikacja tomu wierszy Aaiún Nin, angolskiej poetki i obecnej stypendystki ICORN w Krakowie.
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej