pl
A A A

Wystawa na Plantach i spotkania w Willi

Wspólny projekt IKWD z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie i Muzeum Emigracji w Gdyni.
Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie i Muzeum Emigracji w Gdyni rozpoczął pracę nad wystawą, której głównym celem będzie budowanie relacji dwustronnych: PL-USA i poszerzanie wiedzy młodych Polaków o tym, jak ważny dla Stanów Zjednoczonych Ameryki jest wkład pokoleń migrantów z Polski i ich potomków.

Stany Zjednoczone, tygiel kultur i tradycji krajów pochodzenia ich obywateli, są szczególnym partnerem Polski, zwłaszcza pod względem kulturalnym. W wielu sektorach i na różnych poziomach, wzajemna współpraca polsko-amerykańska jest naturalną ścieżką rozwoju dla obu krajów.

Za sprawą przygotowywanej wystawy młodzi Polacy poznają nie tylko osoby, ale i wydarzenia, w istotny sposób wpływające na dzisiejsze USA. Prześledzą także nie zawsze łatwą drogę, którą przebyli Polscy migranci. Polacy emigrując do Stanów Zjednoczonych dołożyli niejedną „cegiełkę” do rozwoju mozaiki społeczeństwa amerykańskiego. Przygotowana wystawa będzie najlepszym przykładem, że Polacy w USA oraz Amerykanie polskiego pochodzenia mają ogromny udział zarówno w budowaniu codzienności, jak i przełomowych wydarzeń w historii.

Wystawa zlokalizowana będzie w samym sercu Krakowa, na najbardziej uczęszczanym szlaku: na krakowskich Plantach, wzdłuż ścieżki od ulicy Poselskiej do Wawelu. Wystawę będzie można oglądać od 1 października 2020 roku, od oficjalnego otwarcia i debaty zorganizowanej w Willi Decjusza, poświęconej Polakom i Amerykanom, oraz ich wkładowi w kulturę danego kraju. Finisaż wystawy przewidziany został na dzień 31 października. Wydarzeniem towarzyszącym zamknięciu wystawy będzie druga dyskusja ze studentami i krakowskimi ekspatami, na temat znaczenia zachowania własnych korzeni i wzajemnego wzbogacania kultur.

Promocja polskich miejsc, ludzi i wydarzeń, których losy splecione zostały z losami Stanów Zjednoczonych, może być elementem  budującym dialog międzykulturowy na linii USA-PL. Wystawa, zainicjuje szerszą debatę, posłuży jako element strategii na rzecz utrzymania i wzmocnienia współpracy transnarodowej w przyszłości.

Regulamin Art Pikiniku w Willi Decjusza 2020

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej