pl
A A A

Przy kawie o dziedzictwie: przestępczość przeciwko dziedzictwu kulturowemu

Zapraszamy na IV spotkanie upowszechniające efekty projektu. Już 22 marca (poniedziałek) o godz. 12:00 porozmawiamy o przestępczości przeciwko dobrom kultury.
Posiadanie i obcowanie z zabytkami dla wielu właścicieli, zarządców czy administratorów jest czymś wyjątkowym… wyjątkowym wyzwaniem. Opieka nad zabytkami wiąże się z szeregiem obowiązków i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu obiektu. Trudności tworzą się między innymi na linii współczesnych adaptacji obiektów zabytkowych do funkcji użytkowych. Działania, które w budynku współczesnym są zwykłymi pracami budowlanymi czy remontowymi w zabytku mogą łatwo stać się przestępstwem.

W imieniu Instytutu Kultury Willa Decjusza, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Stowarzyszenia Willa Decjusza – członków partnerstwa w projekcie „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin.” – finansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021, zapraszamy na kolejne spotkanie popularyzujące wiedzę na którym porozmawiamy o przestępczości przeciwko dobrom kultury. Spotkanie odbędzie się 22 marca (poniedziałek) o godz. 12:00 na platformie Zoom.

Jeśli zastanawiacie się:

• Czy można nie wpuścić do obiektu przedstawiciela organu ochrony zabytków i z jakimi konsekwencjami może się to wiązać?
• Jakie narzędzia ma organ ochrony, gdy inwestor niszczy obiekt?
• Jak prowadzący prace remontowe lub budowlane powinien przygotować się i realizować podjęte działania, by nie narazić się na oskarżenia o zniszczenie zabytku?
• Jakie inne obowiązki spoczywają na właścicielach i administratorach zabytków, których niedopełnienie grozi odpowiedzialnością karną?

To spotkanie jest dla Was!

Działania mające na celu ochronę i zapobieganie przestępczości przeciwko dobrom kultury wymagają współpracy merytorycznej i bezpośredniej służb mundurowych oraz organów administracyjnych. W czasie spotkania poznamy wiele ciekawych sytuacji i przykładów wziętych z życia.
22 marca zapytamy o nią oraz o jej efekty naszych Gości reprezentujących Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

Spotkanie będzie transmitowane online na naszych kanałach mediów społecznościowych.

Zachęcamy również do bezpośredniego udziału w spotkaniu na platformie Zoom:

Webinar ID
956 1578 2261
Webinar Passcode
196164
Link: https://zoom.us/webinar/register/WN_0kkRa0vuR_eKpQF-mlJLOg
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej