pl
A A A

Podcasty Instytutu Kultury Willa Decjusza

Premierę podcastów IKWD rozpoczynamy od serii rozmów „Amerykański kwadrans”, które powstały przy okazji wystawy „Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”.
Zapraszamy do słuchania podcastów Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Premierę podcastów IKWD rozpoczynamy od serii rozmów „Amerykański kwadrans”, które powstały przy okazji wystawy „„Polish Americans/American Poles. Polscy Amerykanie/Amerykańscy Polacy”.

„Amerykański kwadrans” to rozmowy ukazujące różne aspekty wielokulturowości, oparte o kontekst polsko-amerykański. Dr Karolina Mania (kuratorka wystawy, prezes Klubu Stowarzyszenie Absolwentów Fundacji Kościuszkowskiej, autorka audycji Mania Nauki w Radiofonii) rozmawia z zaproszonymi gośćmi m.in. o ich doświadczeniach życia ma styku kultury polskiej i amerykańskiej, o dwujęzyczności, o budowaniu tożsamości w oparciu o język, o stereotypach i ich wpływie na relacje polsko-amerykańskie, o micie „American dream” i co z niego dla Polaków i Amerykanów wynika.

Gościem pierwszego odcinka „Amerykańskiego kwadransa" jest John Lynch, amerykański przedsiębiorca, mieszkający od początku lat 90. w Krakowie, współzałożyciel firmy Lynka. W rozmowie z Karoliną Manią opowie m.in. o swoich pierwszych wrażeniach po przyjedzie w latach 90. do Polski, o swojej drodze budowania w Polsce biznesu, o pracy i życiu w Krakowie, o tym, co zaskakuje go w mentalności Polaków i wielu innych fascynujących sprawach.

Jak język wpływa na nasze postrzeganie i interpretowanie rzeczywistości, czy język, w którym mówimy kształtuje poczucie naszej sprawczości, w jaki sposób język buduje granice i je otwiera, czy bycie dwujęzycznym ma jakieś wady, czy język determinuje nasze działania i decyzje?
O tym, i wielu innych aspektach dwujęzyczności oraz o różnicach między językiem polskim i angielskim rozmawia dr Karolina Mania z dr Małgorzatą Majewską, z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ w drugim odcinku podcastu.

W trzecim odcinku prof. Paweł Laidler opowiada o historii relacji polsko-amerykańskich, o roli Amerykanów i Polonii w budowaniu demokracji w Polsce oraz oraz o tym, dlaczego mit "American dream" jest tak silny w polskim społeczeństwie.


Zapraszamy do słuchania nas na platformie Soundcloud i Spotify:
https://soundcloud.com/user-913856627/amerykanski-kwadrans-cz1
https://open.spotify.com/episode/3Q0YwtkIh6KnYp68HEPBS7

Wystawę „POLISH AMERICANS/AMERICANS POLES. POLSCY AMERYKANIE/AMERYKAŃSCY POLACY” zlokalizowaną na krakowskich Plantach można było oglądać od 1 października do poły listopada 2020. Od połowy listopada wystawa została umieszczona w krakowskim Parku Decjusza.

 
Organizatorzy wystawy:
Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie
Instytut Kultury Willa Decjusza
Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej