pl
A A A

Cykl koncertów jubileuszowych

Zapraszamy na koncerty z okazji Jubileuszu 25-lecia odnowienia renesansowego zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza.
Koncerty jubileuszowe

Jesienią 2020 zaczynamy oficjalnie obchody Jubileuszu 25-lecia odnowienia Willi Decjusza.
Świętowanie rozpoczynamy cyklem 3 koncertów muzyki klasycznej, nawiązując do długoletniej tradycji muzycznych spotkań willowych. 

Zapraszamy na następujące koncerty:

6 września 2020, godz. 17.00
I KONCERT SKRZYPCOWY VISIONS STANISŁAWA SŁOWIŃSKIEGO
Gala finałowa trasy koncertowej Visions promo tour

I Koncert skrzypcowy Visions Stanisława Słowińskiego to kompozycja, której podwalinami są muzyczne mosty łączące inspirację klasycznym kanonem wielkich skrzypcowych form solistycznych oraz bogatą historią skrzypiec jako instrumentu solowego na gruncie muzyki jazzowej i improwizowanej.
Kompozytor obrał inspirację klasycznym kanonem skrzypcowych kompozycji solowych – poczynając od dzieł klasycznych, przez wciąż dominujące na scenach świata koncerty romantyczne, po dzieła współczesne, ze szczególnym naciskiem na twórczość polskich kompozytorów takich jak m.in. Karol Szymanowski, czy H.M. Górecki. Jednak na końcowy kształt kompozycji składają się również fascynacje kanonem muzyki jazzowej, muzyką swobodnie improwizowaną, a także muzyką filmową, eksperymentalną, tradycyjną.

Wykonawcy:
Stanisław Słowiński (skrzypce, prowadzenie orkiestry), Marta Wajdzik (saksofony, flet), Zbyszek Szwajdych (trąbka), Adrian Górka (gitara), Franek Raczkowski (piano), Justyn Małodobry (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja), gość specjalny: Joanna Słowińska (śpiew). Orkiestra i chór SlotArt Festival: Karolina Patla (dyrygent chóru), Marzena Horyza (koordynator)2 października 2020, godz. 17.00
LUDWIG VAN BEETHOVEN SEPTET ES-DUR

Wykonawcy:
Capella Cracoviensis:
Zofia Wojniakiewicz (skrzypce)
Jacek Dumanowski (altówka)
Konrad Górka (wiolonczela)
Łukasz Madej (kontrabas)
Ronald Sebesta (klarnet)
Tomasz Wesołowski (fagot)
Jairo Gimeno Veses (róg)

Wstęp wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc widownia przewidziana jest także w pomieszczeniach przyległych do sali koncertowej. Na koncerty obowiązuje wcześniejsza rejestracja online.

ZAREJESTRUJ SIĘ25 października 2020, godz. 17.00 (rejestracja na koncert rozpocznie się 5 października)

FRANZ SCHUBERT - KWINTET SMYCZKOWY C – DUR
Allegro ma non troppo - Adagio - Scherzo - Allegretto
FELIX MENDELSSOHN - BARTHOLDY - OKTET E – DUR
Allegro moderato ma con fuoco - Andante - Scherzo:Allegro leggierissimo - Presto

Wykonawcy:
Polish Soloists:
Celina Kotz (skrzypce)
Sebastian Czaja (skrzypce)
Sulamita Ślubowska (skrzypce)
Zuzanna Budzyńska (skrzypce)
Anna Krzyżak (altówka)
Tomasz Rosiński (altówka)
Jan Lewandowski (wiolonczela)
Krystyna Wiśniewska (wiolonczela)

Wstęp wolny.
Na koncerty obowiązuje wcześniejsza rejestracja online. Liczba miejsc jest ograniczona.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc widownia przewidziana jest także w pomieszczeniach przyległych do sali koncertowej.

Partnerzy
Stowarzyszenie Willa Decjusza

Patroni medialni
Radio Kraków, Co Jest Grane, Muzyczny Kraków, Magiczny Kraków, Miesięcznik "Kraków",
Cameral Music, Presto


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Dofinansowano ze środków Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec***
Willa Decjusza została wzniesiona w latach trzydziestych XVI wieku przez Justusa Ludwika Decjusza – królewskiego sekretarza i dyplomatę, który cieszył się szacunkiem i przyjaźnią najwybitniejszych humanistów ówczesnej Europy i prowadził bogatą korespondencję m.in. z Marcinem Lutrem, Erazmem z Rotterdamu czy Mikołajem Kopernikiem.

W wieku XIX Willa Decjusza stała się centrum życia artystycznego i patriotycznego Krakowa, gdy w 1869 roku zamieszkali tu księstwo Marcelina z Radziwiłłów i Aleksander Romuald Czartoryscy. Księżna, utalentowana pianistka, uczennica Fryderyka Chopina, która zdobyła europejską sławę jako jedna z najznakomitszych odtwórczyń jego utworów, zapraszała do swojego domu poetów, pisarzy czy muzyków, którzy mogli tu otwarcie rozmawiać o sztuce i najważniejszych sprawach, jakimi żyła ówczesna Europa.

Niestety po II wojnie światowej Willa popadła w ruinę. Idea nadania nowej roli Willi Decjusza wybrzmiała w 1991 roku podczas krakowskiego Sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęconego europejskiemu dziedzictwu kulturalnemu, a zrealizowana została pięć lat później. Pomysł ten wsparł ówczesny prezydent Krakowa – prof. Jacek Woźniakowski. Zaskakujący i zarazem wartościowy pomysł utworzenia w Willi ośrodka myśli i sztuki europejskiej zrodził się dużo wcześniej podczas spaceru, jaki odbyli w zaniedbanym Parku Decjusza tłumacz literatury i założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Niemczech Karl Dedecius z noblistką Wisławą Szymborską. W roku 1994 Karl Dedecius, ówczesny dyrektor Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadcie powierzył Albrechtowi Lemppowi zadanie przeprowadzenia renowacji Willi Decjusza w Krakowie i stworzenia tu instytucji, która swoją działalnością nawiązywałaby do tradycji polskiego renesansu. Lempp z energią i pasją podjął się misji przywrócenia Willi Krakowowi, Polsce i Europie. Jako pierwszy dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza od połowy lat 90. organizował spotkania wydawców i tłumaczy z krajów niemieckojęzycznych z młodymi, polskimi autorami. Sukces tych działań zachęcił Lemppa i jego współpracowników do otworzenia się także na inne obszary kulturowe, dając początek programom rezydencjalnym dla polskich i zagranicznych pisarzy oraz tłumaczy.

Willa Decjusza została odrestaurowana w roku 1996 staraniem Gminy Miasta Krakowa i otwarta dla mieszkańców Krakowa. Od tamtej chwili gościły tu koronowane głowy państw, prezydenci, premierzy i szefowie dyplomacji, uznani naukowcy i artyści, największe autorytety życia społecznego, kulturalnego i politycznego. Stowarzyszenie Willa Decjusza w nawiązaniu do humanistycznego przesłania swego patrona stworzyło w tym miejscu forum dialogu kultur, a jego działania utrwaliły wizerunek Willi Decjusza jako twórczej przestrzeni, otwartej na inicjatywy na rzecz rozwoju świadomości obywatelskiej.

Od stycznia 2019 roku znajduje się tu miejska instytucja kultury – Instytut Kultury Willa Decjusza, która prowadzi szeroką działalność edukacyjną i artystyczną. W pałacu organizowane są cykliczne koncerty, wystawy oraz wydarzenia plenerowe. W ofercie edukacyjnej można znaleźć lekcje ekonomii dla dzieci, warsztaty pisarskie i malarskie dedykowane dorosłym oraz dni otwarte prezentujące historię miejsca. Instytut prowadzi również Centrum Rezydencji, zapraszając artystów z całego świata. Willa Decjusza to także miejsce licznych konferencji międzynarodowych i programów przyciągających publiczność spoza Polski. Willa Decjusza do dziś pozostaje miejscem spotkań kultur i tradycji.

Ta strona używa plików cookies dowiedz się więcej